Kujdes me blerjet për Krishtlindje, lodrat plastike kanë kimikate të rrezikshme

0 0

Shumica e lodrave plastike, kryesisht të prodhuara në Kinë rezultojnë me përmbajtje të lartë kimikatesh të rrezikshme të cilat dëmtojnë shëndetin dhe ndikojnë negativisht në zhvillimin e fëmijëve.

BE sanksione kundër lodrave plastike

Tashmë në periudhën e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri prindërit shtojnë blerjet për dhurata për fëmijët e tyre. Pjesa më e madhe e lodrave janë plastike. Por qeveritë e vendeve të Bashkimit Evropian këshillojnë blerësit të shmangin sa më shumë lodrat plastike pasi në to janë gjetur kimikate që ligjërisht janë të ndaluara dhe të dëmshme për shëndetin.

Kujdes me blerjet

Përfaqësues të politikave të kimikateve shprehen se nevojitet kontrolli i duhur i tyre dhe zbatimi më shumë se kurrë i masave ndaluese. Megjithatë, BE javën e kaluar vendosi një strategji të gjerë dhe për ta trajtuar. Ndërkohë, blerësit këtë Krishtlindje mund të duan të përpiqen të shmangin lodrat plastike krejtësisht.

Përmbajtja e rrezikshme dhe dëmtimi i shëndetit

Muajin e kaluar, një operacion i përbashkët i doganave të BE njoftoi se më shumë se 30,000 kukulla kryesisht kineze ishin shkatërruar nga autoritetet e mbikëqyrjes së tregut pasi u konsideruan si “rrezik serioz” ndaj fëmijëve për shkak të niveleve të larta të ftalateve. Ftalatet janë shtresa plastike të lidhura me një sërë problemesh shëndetësore, përfshirë edhe keqformimin e organeve riprodhuese dhe zhvillimin e vonuar të gjuhës.

Zyrtarët gjithashtu bëjnë thirrje që blerësit të jenë të kujdesshëm ndaj “lodrave plastike të lira dhe të buta nga Kina dhe vende të tjera të Azisë”.

Konsumatorët gjithashtu duhet t’i kushtojnë shumë rëndësi nuhatjes. Nëse një lodër ka erë të këndshme, mund të ndodhë që ajo të lëshojë kimikate.

Lexo edhe: Lendet plastike te pranishme kudo, kercenimi serioz per rruget e frymemarrjes e deri te qumeshti i gjirit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X