Kujdes kur bëni dhuratë parfume, mund të shkaktojnë alergji tek fëmijët

0 0

Sa herë bëni dhuratë një parfum, krem trupi apo diçka të ngjashme, kini kujdes sepse në parfume, të përdorur për të bërë shumë trajtime kozmetike më të këndshme, mhnd të fshihen alergjenët, gati për të shkaktuar reagime të vogla ose të mëdha të lëkurës. “Kjo është arsyeja pse kur blini dhe përdorni një produkt kozmetik është shumë e rëndësishme të kontrolloni gjithmonë INCI të produktit, që është lista e përbërësve, për të shmangur përplasjen me ato substanca që konsiderohen veçanërisht alergjike, të tilla si aromat e përfshira në produkte.

Ato janë substanca më reaktive

“Substancat për përdorim kozmetik që përdoren për përbërjen e aromave dhe parfumeve, që do të përfshihen në produkte të ndryshme, janë ndër ato që, më shumë se të tjerët, mund të shkaktojnë fenomene acarimi dhe alergjie, sepse ato janë më reaktive sesa kategoritë e tjera të përbërësve. – shpjegon profesor Celleno. – Këto janë substanca, si të gjithë përbërësit e përdorur në kozmetikë, të konsideruara të sigurta sepse më parë i nënshtroheshin kontrolleve rigoroze, por ajo që i karakterizon ato, është një incidencë më e madhe në shkaktimin e reaksioneve të mundshme alergjike në disa njerëz të predispozuar që zhvillojnë fenomene irrituese dhe alergjike ndaj substancave përgjithësisht të padëmshme”.

Përgjegjës për më shumë se gjysmën e reaksioneve alergjike

Të dhënat e disponueshme në lidhje me alergjitë kozmetike ndryshojnë shumë nga vendi në vend, në varësi të seksit dhe madje moshës, por tregojnë se rreth gjysma e reaksioneve janë për shkak të elementëve me erë të pranishme në formula. “Kjo ndodh mbi të gjitha për parfumet reale ose për produktet që përmbajnë përqendrime të larta të substancave të tilla si ato të renditura midis 26 alergjenëve të identifikuar nga Komuniteti Evropian dhe të botuara në Gazetën Zyrtare në Itali”.

Duhet të renditen në etiketë

Profesor Celleno më tej shpjegon “Sidoqoftë, do të ishte e këshillueshme që kompanitë të raportojnë praninë e ndonjë alergjeni në etiketë edhe kur përqendrimi i tyre është nën vlerën e pragut të përcaktuar, veçanërisht nëse produktet janë të destinuara për njerëz me lëkurë të ndjeshme dhe një tendencë për të  zhvilluar alergji ”.

Raportimi i alergjenit në etiketë është një element kryesor për të gjithë ata që vuajnë nga një alergji nga një ose më shumë nga substancat për përdorim kozmetik: në fakt, duke lexuar INCI është e mundur të shmangni shfaqjen e dermatitit alergjik të kontaktit.

“Përdorimi i aromatizuesve në formulime të destinuara për fëmijë nuk është rreptësisht i nevojshëm edhe nëse e bën produktin më të këndshëm” vazhdon Celleno. “Në çdo rast, është më mirë ta shmangni atë pasi është ende e lehtë të gjesh disa produkte dermo-kozmetike për fëmijë plotësisht pa parfume në treg, veçanërisht të provuara në raste të alergjive të lëkurës dhe shenja klinike të tilla si ajo e dermatitit atopik, shumë e shpeshtë në fëmijërinë e hershme” përfundon dermatologu.
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shenja tipike e Covid-19 tek...

Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma,...

Fëmijëve u rritet imuniteti nëse...

Në dimër është ftohtë dhe tundimi për të qëndruar në shtëpi dhe për t'i lënë fëmijët të luajnë në ambient të ngrohtë brenda, bëhet më i fortë. Ekziston gjithashtu frika...

Kërcitja e dhëmbëve tek fëmijët...

Prindërit, pak të shqetësuar, vërejnë se fëmija, gjatë gjumit, prodhon zhurma të çuditshme me dhëmbët e tij, të ngjashme me kërcitjen dhe fërkimin. Në realitet, nuk është një manifestim që...

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X