Kthimi ne shtepi pas lindjes, ja cfare duhet te prisni

0 0

Tashmë keni një bebe shumë të vogël në jetën tuaj. Po tani çfarë do të ndodhë? Si sillet fëmija? Cilat janë veprimet që ai bën më shpesh?

Veprimet e një fëmije të porsalindur?

Fëmija në më të shumtën e kohës është në gjumë, dëshiron të pijë ose defekon. Por çfarë e shqetëson më shumë një nënë në këtë moment?

 • E qara e fëmijës. Kjo është mënyra me të cilën ai komunikon. Ju duhet të dini t’i përgjigjeni në mënyën e duhur.
 • Gromësimat dhe lemza. Pasi fëmija ka pirë duhet të gromësijë për të nxjerrë tepricën e ajrit. Mund të ndodhë që në këtë moment ta zërë lemza.
 • Bebi mund të bëjë pushime të shkurtra gjatë frymëmarrjes. Nëse ato nuk zgjatin shumë janë shumë normale.

Ata gjithashtu:

 • Mund të mblidhen njësoj sikur ishin brenda barkut;
 • Ata lëvizin gjymtyrët e tyre me shpejtësi sikur janë trembur;
 • Bebi rehatohet nëse i përkëdhelni këmbën me gishtin tuaj.

Veçoritë e bebit

 • Do të ushqehet të paktën 8-12 herë në ditë;
 • Edhe nëse ushqehen në mënyrë të rregullt dhe të mjaftueshme, do të bien nga pesha e lindjes.
 • Do të ndërroni të paktën 4 bebelina me feçe gjatë ditës.
 • Feçet e bebes që ushqehet me gji kanë një ngjyrë mustarde dhe ata që ushqehen me formulë kanë një ngjyrë të verdhë ose bezhë.
 • Ai do të flejë 16-17 orë në ditë, por zakonisht jo më shumë se 1-2 orë pa ndërprerje.

Lexoni edhe: Bebi, kontrollet e para pas lindjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X