Kruajtja e barkut në shtatzani, a është shqetësuese?

Niveli më i lartë i progesteronit ka tendencë të ulë tonicitetin e organeve duke përfshirë fshikëzën e tëmthit, që nuk është më në gjendje të kontraktojë në mënyrë efektive, është më e vështirë të zbrazni kripërat biliare në zorrë, duke shkaktuar ndjesinë e kruajtjes.
0 1

Përgjithësisht, kruajtja e barkut lidhet me ndryshimet hormonale tipike të shtatzënisë, por gjithashtu mund të varet nga një problem i mëlçisë. Në disa raste, përveç kruajtjes së barkut, mund të ketë edhe shenja në lëkurë, veçanërisht gjatë natës, kur kruajtja është më e fortë.

“Faji” i hormoneve për kruajtjen

Shfaqja e këtij çrregullimi i atribuohet disa nga modifikimeve që trupi i nënshtrohet gjatë shtatzënisë. Më saktësisht, niveli më i lartë i progesteronit (një hormon që shkakton relaksimin e muskulaturës në mënyrë që të predispozojë organizmin e gruas për të mbajtur fetusin dhe pastaj për t’u përballur me lindjen) ka tendencë të ulë tonicitetin e organeve duke përfshirë fshikëzën e tëmthit, që nuk është më në gjendje të kontraktojë në mënyrë efektive, është më e vështirë të zbrazni kripërat biliare në zorrë (substanca irrituese të prodhuara nga mëlçia për të lejuar tretjen e yndyrave): kripërat përfundojnë duke kaluar në qarkullimin e gjakut, arrijnë kapilarët dhe lëkurën, duke shkaktuar ndjesinë e kruajtjes.

Faktorët e tjerë shkaktarë të kruajtjes

Gjithashtu tensioni ndaj të cilit lëkura e gruas shtatzënë nënshtrohet për shkak të zgjerimit të barkut dhe kofshëve e gjirit, tenton të favorizojë shfaqjen e kruajtjes në bark. Për më tepër, kjo ënjtje shkakton akumulimin e djersës në mbështjellësin e lëkurës, duke e bërë më të mundshme acarimin dhe duke rritur ndjesinë e bezdisshme të gudulisjes. Në trupin e nënës së ardhshme mund të shfaqet një reaksion alergjik ndaj progesteronit, i cili shoqërohet me sensibilizim më të madh të lëkurës dhe rrjedhimisht me shfaqjen e kruajtjes. Së fundmi, çrregullime të tjera mjaft të shpeshta, të tilla si anemia dhe diabeti gestacional, mund të shkaktojnë ndjesinë e gudulisjes.

Çfarë duhet të bëni për të ulur kruajtjen

Edhe nëse kruajtja është një simptomë normale në tre muajt e fundit të pritjes, gjithmonë është mirë të raportohet tek gjinekologu i cili, duke vlerësuar intensitetin e saj, do të jetë në gjendje të tregojë mjetet më të përshtatshme, duke filluar me aplikimin e produkteve hidratuese ose vajrave të butë, të cilët reduktojnë efektet që lidhen me shtrirjen e lëkurës. Freskimi i lëkurës është gjithashtu i dobishëm për lehtësim.

Në rast se kruajtja është shumë intensive dhe e shtrirë në të gjithë trupin, mjeku mund të përshkruajë një trajtim të bazuar në ilaçe që stimulojnë dëbimin e kripërave biliare dhe antihistaminat që synojnë zvogëlimin e kruajtjes. Gjithashtu mund të përshkruajnë teste të gjakut për të kontrolluar funksionin e mëlçisë. Së fundmi, është e rëndësishme të ndiqni një dietë të ekuilibruar, duke shmangur ushqimet yndyrore, djegëse ose të rënda dhe duke rritur konsumin e ujit (të paktën një litër e gjysmë në ditë) për të ndihmuar në eliminimin e irrituesve.


  1. Kruajtja e barkut në shtatzani, a është shqetësuese? – Pergrate

    […] Kruajtja e barkut në shtatzani, a është shqetësuese? ← 5 gjera qe duhet t’i thoni vjehrres per te patur nje marredhenie me te mire Search for: […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X