Krimbat e zorrëve tek foshnjat- Shkaqet, simptomat dhe trajtimi

0 0

Krimbat janë një lloj parazitësh që jetojnë në zorrët e fëmijëve të vegjël dhe ushqehen nga ushqimet që konsumojnë fëmijët, duke çuar në sëmundje. Infeksioni i krimbit, i quajtur edhe infeksioni Helminth, është një nga shkaqet kryesore të dhimbjes së stomakut tek fëmijët. Këto infeksione janë shumë të zakonshme dhe mund të trajtohen lehtësisht. Gjithmonë është më mirë të jeni të vetëdijshëm për llojet e ndryshme të krimbave, shkaqeve, simptomave dhe trajtimit të tyre, kështu që të mund të ndihmoni fëmijën tuaj të marrë trajtimin në kohë.

Llojet e infeksioneve të krimbave

Ka lloje të ndryshme të krimbave që infektojnë dhe rriten në pjesë të ndryshme të trupit të njeriut. Ata ekzistojnë në madhësi dhe forma të ndryshme. Ata mund të jenë të shkurtër ose të gjatë, të sheshtë ose të rrumbullakët, etj.

Krimbat më të zakonshëm që infektojnë bebet dhe fëmijët e vegjël janë:

1.Shiritat. Shiritat janë quajtur edhe krimba të sheshtë. Ata marrin frymë dhe konsumojnë oksigjen dhe lëndë ushqyese përmes lëkurës së tyre. Ata kanë grepa dhe organe thithëse që ngjitën në zorrë dhe marrin ushqimin e tyre. Një shirit mund të rritet nga disa centimetra deri në disa metra. Fëmijët në përgjithësi i konsumojnë ato në formën e vezëve ose larvave përmes ushqimit të kontaminuar.

2.Krimbat e rrumbullakët. Një infeksion i këtij krimbi i njohur edhe si “ascariasis” shkaktohet nga krimb Ascaris lumbricoides. Ato janë të ngjashëm me krimbat e tokës dhe mund të rriten deri në 30-35 cm në gjatësi. Këto krimba jetojnë në ujë të kripur, tokë ose në ujë të freskët dhe zakonisht gjenden tek kafshët shtëpiake e më pas kalojnë tek njerëzit. Larvat e urinës shpesh hyjnë në gjak nga zorrët dhe udhëtojnë deri në mushkëri.

3.Krimbat me majë ose krimbat depërtues janë të vegjël, të hollë, të bardhë dhe të gjatë dhe jetojnë në rektum. Krimbat femra vënë vezë rreth anusit. Këto vezë mund të mbijetojnë në rroba, në krevat dhe në materiale të tjera dhe të merren kur preken. Infeksionet e këtyre krimbave janë më të zakonshmet në mesin e foshnjave dhe të vegjëlve.

4.Hookworm ose ndryshe krimbat e rrumbullakët që fiksohen apo kapen, zakonisht gjenden në zonat ku ka higjenë të dobët. Ata janë krimba të vegjël parazitarë që kanë pllakëza prerëse në gojën e tyre përmes së cilës lidhen me murin e zorrëve.

Fëmija merr infektimin duke prekur njollat e pista. Larvat e krimbave mund të depërtojnë në lëkurën e këmbëve të njeriut dhe të hyjnë në qarkullimin e gjakut.

Si ta kuptoni nëse fëmija juaj ka krimba?

Shpesh, një fëmijë nuk tregon simptoma se është infektuar nga krimbat. Infeksioni mund të jetë gjithashtu shumë i butë dhe kështu të neglizhohet. Edhe foshnjat mund të infektohen me krimba. Në varësi të llojit dhe ashpërsisë së infektimit, duhet të shikoni këto shenja paralajmëruese:

 • Fëmija pështyn shumë shpesh pa ndonjë arsye, sepse krimbat shkaktojnë rritjen e pështymës në gojë.
 • Era e keqe e frymës. Një erë jashtëzakonisht e ndyrë që vjen nga goja e fëmijës mund të tregojë se ai vuan nga një infeksion në bark për shkak të krimbave.
 • Kruhet rreth anusit: Krimbat femra zakonisht lëvizin në anus për të lëshuar vezë, duke shkaktuar kruajtje dhe siklet rreth rektumit.
 • Dhimbje barku: Kjo është shenja më e zakonshme e krimbave të zorrëve.
 • Gjumë jo i qetë: Kruajtja, dhimbja e barkut shqetësojnë gjumin e foshnjës.

Shenjat e tjera dhe simptomat e infeksionit të krimbave tek foshnjat:

Fëmijët rrallë shfaqin simptoma të infektimit, dhe nëse po, infektimi mund të jetë minimal. Prandaj, mund të kalojë pa u vënë re. Megjithatë, rekomandohet që të jeni të vetëdijshëm për simptomat dhe të kontrolloni fëmijën nëse dyshoni. Lloji i ndryshëm i infeksioneve të krimbave që mbizotërojnë tek foshnjat shkakton më shumë ose më pak simptoma të ngjashme si tek fëmijët:

 • Dhimbje barku;
 • Lodhje;
 • Diarre;
 • Humbje peshe;
 • Të vjella;
 • Humbja e oreksit;
 • Mungesa e gjumit;
 • Verdhëz;
 • Nervozizëm;
 • Siklet stomaku;
 • Çrregullime të zorrëve;
 • Përkeqësimi i problemeve të lëkurës si skuqje, plagë dhe alergji të tjera;
 • Pakënaqësia dhe ankthi të shkaktuar për shkak të acarimit të sistemit nervor qendror nga mbeturinat metabolike parazitare;
 • Letargji dhe luhatjet e pazakonta energjike;
 • Gazra të shpeshta dhe fryrje;
 • Kapsllëk;
 • Ndryshimet e sjelljes.

Cilat janë shkaqet e infeksionit të krimbave tek foshnjat?

Foshnjat dhe fëmijët e vegjël kanë shumë gjasa të infektohen me krimba, pasi ata vazhdimisht zvarriten dhe luajnë jashtë. Mund të ketë disa shkaqe të krimbave tek foshnjat, në varësi të mënyrës së jetesës së familjes. Arsyet më të zakonshme të infeksionit të krimbave janë listuar më poshtë:

 • Vihen në kontakt me një sipërfaqe të infektuar;
 • Konsumi i ushqimit ose ujit të infektuar;
 • Higjiena e papërshtatshme ose mungesa e pastërtisë;
 • Konsumi i ushqimit të papërpunuar ose të pa gatuar;
 • Larja e pamjaftueshme e duarve;
 • Kontakti me personin e infektuar.

Testet për të përcaktuar nëse një fëmijë ka krimba

Mjekët mund të përcaktojnë mundësinë e infektimit të krimbave tek fëmijët duke kryer testet e mëposhtme:

1.Ekzaminimi i jashtëqitjes: Një mostër feçesh dërgohet në laborator për të përcaktuar praninë e krimbave ose vezëve të krimbave.

2.Kontrollimi i thonjve: Mjeku shqyrton finin e foshnjës në kërkim të krimbave ose vezëve nën thonjtë.

3.Një test me rrip ngjitës kryhet në mënyrë specifike për të zbuluar krimbat depërtues. Një copë ngjitëse vendoset në pjesën e anusit të foshnjës për të mbledhur vezët e krimbave nëse janë të pranishëm.

4.Test me ultratinguj: Ky test kryhet vetëm në rastet e infeksionit të rëndë, ku mjeku përdor ultratinguj për të zbuluar vendndodhjen e saktë të krimbave.

Trajtimi për krimbat tek fëmijët

Zhdukja e infeksionit të krimbave nuk është një çështje e rëndësishme dhe mund të bëhet lehtë duke marrë ilaçe anti parazitare siç është përshkruar nga mjeku.

Përveç marrjes së ilaçeve të rekomanduara nga mjeku, fëmijët duhet të bëjnë pushim dhe të shmangin aktivitetet që ju harxhojnë energjinë.

Mund të përdoren edhe mjete që gjenden në shtëpi, duke përzier përbërësit e mëposhtëm në ushqimin e foshnjës në formë pure:

Hudhra: Ky është një agjent natyral i çrregullt dhe është shumë efektiv në vrasjen e krimba parazitare.

Farat e kungullit mund të paralizojnë krimbat dhe për të parandalojnë mbijetesën e tyre në trup.

Karota: Karota ka vitaminë A që rrit imunitetin e fëmijës dhe ndihmon për të luftuar parazitët e zorrëve. Konsumi i karotave në stomak bosh mund të ndihmojë në pastrimin e krimbave.

Shafrani: Është një antiseptik i brendshëm dhe është i njohur për të zhdukur të gjitha llojet e krimbave.

Arra e kokosit: Ka veti të forta anti-parazitare, duke e bërë atë të dobishme në trajtimin e krimbave. Mund të konsumohet direkt si vaj.

Karafiili: Karafilët mund të shkatërrojnë krimba ekzistuese dhe vezët e tyre dhe gjithashtu mund të parandalojnë infeksionin në të ardhmen.

Lexo edhe: Çfare eshte migrena e barkut, dhe si ta kuptoi nese femija vuan?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X