Krem me perime, gjize dhe miell misri (6 muaj +)

0 0

Krem me perime, gjize dhe miell misri, një recetë për bebe (6 muaj +).

Përbërësit
– 2 lugë miell misri (mais&tapioca);
– 20 gr gjizë;
– 500 ml ujë;
– 1 patate;
– 1 karrotë;
– ½ kungull;
– Vaj ulliri.

Përgatitja
I lani perimet, prisni në kuba të vegjël dhe më pas i zieni për 30 minuta. E kulloni lëngun dhe më pas i kaloni perimet në blendër. Zieni në një tenxhere të vogël 200 ml lëng perimesh me miellin e misrit për 5-6 minuta dhe më pas e hidhni në pjatën e fëmijës, duke shtuar edhe 3 lugë nga pureja e perimeve, gjizën dhe vajin e ullirit, dhe më pas e përzieni deri sa të formohet një masë homogjene.

Lexoni edhe: Pure per bebe +6 muajsh ( banane, borronic dhe avocado)


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X