Kosi mund të ndihmojë shërimin e frakturave të kockave

0 0

Implantet e veshura me baktere si ato të kosit mund të përdoren gjatë operacioneve të thyerjes së kockave për të përshpejtuar shërimin dhe për të parandaluar infeksionet post-operative. Kjo tezë është studiuar në Kinë, në Universitetin Hubei të Wuhan, me një hulumtim të botuar në revistën Science Advances.

Një ndihmë për shërimin e frakturave

Një teknikë e zakonshme është të përdorni një implant metalik për të ndihmuar kockat e thyera të qëndrojnë në linjën e duhur gjatë shërimit. Kocka bashkohet me metalin ndërsa riparohet vetë.

Studimi kinez testoi një shtresë bimore të bazuar në bakterin Lactobacillus casei, që gjendet në kos, i njohur për rregullimin e mjedisit imunitar. Gjithashtu mund të ndihmojë në krijimin e indeve dhe lirimin e substancave antibakteriale.

Testet u kryen te minjtë me fraktura tibiale: tri kafshë morën implante standarde të titanit dhe tre të tjerët kishin implantime titani të veshura me bakteret L. casei.

Pas katër javësh, studiuesit gjetën një rritje prej 27 përqind të indeve të kockave te minjtë me implantet e veshura me baktere, krahasuar me një rritje prej 16 përqind te minjtë me implantet standarde. Një rritje në indet e kockave është një shenjë se fraktura po shërohet.

Rrit rezistencën ndaj infeksioneve

Futja e një elementi të jashtëm përfshin një rrezik: refuzimin. Në fakt, sistemi imunitar mund të reagojë duke shkaktuar një infeksion, në zonën ku implanti takon kockën, intensiteti dhe natyra e të cilit janë të ndryshueshme. Pastaj, ekipi hulumtues gjithashtu testoi nëse implanti i trajtuar me L. Casei ishte më rezistent ndaj infeksionit duke e veshur me baktere MRSA rezistente ndaj shumë ilaçeve.

Pas 12 orësh, studiuesit zbuluan se 99.9% e këtyre patogjenëve kishin vdekur. Edhe pse rruga për të eksperimentuar tek njerëzit është ende e gjatë, gjetjet e deritanishme japin shpresë për të ardhmen.

Bakteret luajnë një rol të rëndësishëm në mikrobiomën e zorrëve dhe gjithnjë e më shumë ka prova që tregojnë se përfitimet e tyre mund të shfrytëzohen edhe jashtë zorrëve, si për shembull në trajtimin e frakturave.

Lexo edhe: Frakturat dhe ndrydhjet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta mesdhetare parandalon këtë lloj...

Kanceri i prostatës: një efekt tjetër përfitues i dietës mesdhetare u zbulua nga një grup studiuesish nga Campania nga Universiteti Federico II i Napolit, Instituti Zooprofilaktik i Porticit Jugor dhe...

Dhëmbët e parë: kur shfaqen...

Dhëmbët e parë të fëmijëve do të shfaqen kur shfaqet pështymë e bollshme, një tendencë për të kafshuar dhe për të sjellë ndonjë objekt në gojë. Është një proces i...

Pemët kanë efekt pozitiv në...

Një shëtitje apo një pasdite e kaluar me fëmijët mes gjelbërimit na bën mirë jo vetëm ne, por edhe shëndetit të tyre mendor. Duhet ta keni parasysh kur organizoni kohën...

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X