Koronavirusi në Shqipëri, 4 fëmijë të prekur

0 1

4 fëmijë janë prekur nga koronavirus në Shqipëri, për shkak të kontaktit me rastet e konfirmuara më herët. Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe sipas burimeve zyrtare, fëmijët, më i vogli i moshës 3-vjeç nuk kanë shfaqur shenja klinike, siç ndodh me të rriturit. Të katërt ata janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Aktualisht, ata ndodhen në shtëpi në karantinë, por në rast se do të lindë nevoja për trajtim mjekësor më të specializuar, te Pediatria në QSUT është krijuar një pavion i veçantë i izoluar, për të pritur fëmijët e dyshuar me COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, vetëm një rast i ri është shtruar në Urgjencën e Spitalit Infektiv në QSUT, duke e çuar në total në 73 numrin e të shtruarve. Tre prej tyre janë në terapi intesive, dy të intubuar në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente, thotë Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik.  1. Koronavirusi në Shqipëri, 4 fëmijë të prekur – Pergrate

    […] Numri zyrtar i te prekurve ka shkuar 174, mes tyre edhe 4 femije. Per momentin, gjendja shendetesore e tyre eshte… Per ta lexuar te plote, klikoni ketu. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Disa lloje kancerësh mund të zbulohen që në fëmijëri e të shfaqen dekada më vonë Mutacionet gjenetike që favorizojnë shumë tumore tashmë shfaqen që në fëmijëri. Sfida është të jeni...

Babai me Covid-19: Pjesa më...

Koronavirusi po sfidon prindërit në kaq shumë mënyra. Jemi duke u përshtatur me kaq shumë sfida të reja dhe për disa prindër, kjo do të thotë të ndahen nga fëmijët...

Rritja e moshës ul aktivitetin...

Kalimi nga adoleshenca në moshën madhore sjell me vete një rritje të peshës dhe një ulje të aktivitetit fizik. Dy studime nga Qendra për Studime Diete dhe Aktiviteti (CEDAR) në...

Prova e laborantëve del me...

Projekti i dy laborantëve shqiptarë, Besar Lalike dhe Eldian Çepeli për realizimin e dopio ventilatorëve, ka rezultuar i suksesshëm. Dy laborantët bënë një provë që me një aparant ventilimi të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X