Koronavirusi lë pasoja në disa organe

0 0

Dëmtimi që shkakton koronavirusi nuk është i kufizuar vetëm në mushkëri. Në fakt Covid-19 mund të lërë pasoja të rënda edhe në organet e tjera jetësore: zemrën dhe qarkullimin e gjakut, mëlçinë dhe pankreasin.

Rezultatet e një studimi të ri

Një studim i ri Australian pretendon se koronavirusi lë një “nënshkrim” në trup. Qendra kombëtare fenome Australiane (Anpc) e Universitetit Murdoch në Perth, në bashkëpunim me Spitalin Addenbrookes në Kembrixh, ndoqën një mostër të pacientëve me koronavirus, në fazat e ndryshme të rimëkëmbjes, duke analizuar pasojat afatgjata. Sipas studiuesve, virusi lë trashëgim diabetin, mosfunksionim të mëlçisë, inflamacion akut dhe rreziqe më të mëdha për zemrën dhe enët e gjakut tek ata që preken.

Një “nënshkrim” biokimik

Shkencëtarët kanë zbuluar ndryshime biokimike në plazmën e gjakut të pacientëve të rinj me koronavirus, si dhe sëmundje të tilla si diabeti, dëmtimi i mëlçisë dhe problemet e zemrës. “Është një nënshkrim biokimik shumë i fortë në pozitivitetin e virusit, i cili nuk lidhet drejtpërdrejt me sëmundjen e mushkërive. – komenton drejtori i Qendrës dhe profesori i Universitetit të Murdoch Jeremy Nicholson. Biokimia e njerëzve të infektuar tregon diabet, mosfunksionim të mëlçisë dhe një ndryshim masiv në lipoproteinat e identifikuara si të lidhura me sëmundjen koronare të zemrës dhe rreziqet e tjera kardiovaskulare”.

Sot, vëmendja është përqendruar e gjitha në diagnostikimin dhe trajtimin e koronavirusit. “Megjithatë, miliona njerëz në të gjithë botën kanë marrë virusin, shumë nuk e dinë atë dhe shumë mund të pësojnë dëme serioze nga koronavirusi për një kohë të gjatë pas infektimit,” shpjegon Nicholson.

Lexo edhe: Fëmijët e ngjisin njësoj koronavirusin si të rriturit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A mund të trajtohet depresioni...

A mund të përdoren anti-inflamatorët për të trajtuar depresionin? Do të nevojitet një hetim i mëtejshëm për të konfirmuar këtë, por një studim, i botuar në American Journal of Psychiatry,...

Virusi N5H8, a jemi në...

Pas më shumë se një viti e gjysmë që kemi bashkëjetuar me Covid-19, të gjithë duhet të kemi një ide më të qartë se çfarë do të thotë të jetosh...

Nivele të larta të kolesterolit...

Efekti i kolesterolit LDL (i ashtuquajturi kolesterol i "keq") në rrezikun e zhvillimit të një infarkti miokardi gjithashtu varet nga gjenet dhe duke kombinuar informacionin mbi nivelin e kësaj lënde...

Rrezet e diellit dhe plazhi...

Rrezet e diellit kanë efekt kundër koronavirusit, tani është provuar shkencërisht. Ekspozimi ndaj dritës së diellit së bashku me vaksinimin mund të përfaqësojë një kombinim të duhur për të mposhtur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X