Koronavirusi lë pasoja në disa organe

0 0

Dëmtimi që shkakton koronavirusi nuk është i kufizuar vetëm në mushkëri. Në fakt Covid-19 mund të lërë pasoja të rënda edhe në organet e tjera jetësore: zemrën dhe qarkullimin e gjakut, mëlçinë dhe pankreasin.

Rezultatet e një studimi të ri

Një studim i ri Australian pretendon se koronavirusi lë një “nënshkrim” në trup. Qendra kombëtare fenome Australiane (Anpc) e Universitetit Murdoch në Perth, në bashkëpunim me Spitalin Addenbrookes në Kembrixh, ndoqën një mostër të pacientëve me koronavirus, në fazat e ndryshme të rimëkëmbjes, duke analizuar pasojat afatgjata. Sipas studiuesve, virusi lë trashëgim diabetin, mosfunksionim të mëlçisë, inflamacion akut dhe rreziqe më të mëdha për zemrën dhe enët e gjakut tek ata që preken.

Një “nënshkrim” biokimik

Shkencëtarët kanë zbuluar ndryshime biokimike në plazmën e gjakut të pacientëve të rinj me koronavirus, si dhe sëmundje të tilla si diabeti, dëmtimi i mëlçisë dhe problemet e zemrës. “Është një nënshkrim biokimik shumë i fortë në pozitivitetin e virusit, i cili nuk lidhet drejtpërdrejt me sëmundjen e mushkërive. – komenton drejtori i Qendrës dhe profesori i Universitetit të Murdoch Jeremy Nicholson. Biokimia e njerëzve të infektuar tregon diabet, mosfunksionim të mëlçisë dhe një ndryshim masiv në lipoproteinat e identifikuara si të lidhura me sëmundjen koronare të zemrës dhe rreziqet e tjera kardiovaskulare”.

Sot, vëmendja është përqendruar e gjitha në diagnostikimin dhe trajtimin e koronavirusit. “Megjithatë, miliona njerëz në të gjithë botën kanë marrë virusin, shumë nuk e dinë atë dhe shumë mund të pësojnë dëme serioze nga koronavirusi për një kohë të gjatë pas infektimit,” shpjegon Nicholson.

Lexo edhe: Fëmijët e ngjisin njësoj koronavirusin si të rriturit
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

I ftohti i dimrit, problemet...

Një ekzemë e kuqe që kruhet, në qafë, fytyrë, skalpin e kokës, gjunjë dhe bërryla, nëse me nxehtësinë dhe rrezet e diellit përmirësohet, me të ftohtin kthehet më ashpër. Dermati...

A shkaktojnë kancer bojrat e...

Për ndikimin e bojrave të flokëve në shëndet është folur për një kohë të gjatë dhe shpesh mendimet kanë qënë të kundërta. Një studim i fundit, botuar në British Medical...

Mungesa e vitaminës D rrit...

Personat që kanë mungesë të vitaminës D mund të jenë më të rrezikuar të rezultojnë pozitivë ndaj Covid-19. Kjo u zbulua nga një studim i kryer nga Universiteti i Çikagos...

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X