Kontakti lëkurë me lëkurë edhe në kohën e pandemisë Covid 19

0 0

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës së tyre, përmes kontaktit lëkura me  lëkurë, siç sugjerohet nga mjekët.

Rregullat e sigurisë

Është e qartë që është e nevojshme të respektohen disa rregulla, të tilla si hyrja e vetëm një prindi në një kohë për të shmangur mbipopullimin, përdorimi i maskave, higjena e duhur e duarve, mbikqyrja e gjendjes shëndetësore të prindërve dhe familjes. Por ia vlen, duke menduar për përfitimet e marra nga foshnja: “Lidhja fizike dhe emocionale që ndodh përmes shikimeve, buzëqeshjeve, zërit, kontaktit fizik”, thotë Dr. Fabio Mosca, president i Shoqatës Italiane të Neonatologjisë “kryen një funksion të reduktimit të stresit, mbrojtjes neurobiologjike dhe promovimit të aftësive rregulluese të fëmijës. Kontakti i lëkurës me lëkurë dhe ushqyerja me gji janë momente thelbësore për promovimin e zhvillimit të shëndetshëm të neuro-sjelljes”. Këtë nuk duhet të ndalë as Covid 19.

Angazhimi i neonatologëve

Shoqata Italiane e Neonatologjisë ka bërë gjithçka që është e mundur për të vazhduar për të siguruar afërsinë e prindërve me foshnjat e parakohshëm në kujdesin intensiv gjatë urgjencës së pandeminë Covid-19, kur kufizimet e sigurisë përfaqësonin një sfidë thelbësore edhe për çështje të ndjeshme si lindja, veçanërisht nëse është e parakohshme. Dispozitat e nevojshme për parandalimin dhe kontrollin e epidemisë në fakt kanë kufizuar (dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë edhe në fazën 2) disa zakone të sjelljes dhe ndihmës gjithashtu brenda Njësisë së Kujdesit Intensiv Neonatal. Një vëzhgim tregoi se mundësia e prindërve që hynin në repart ishte zvogëluar në mënyrë drastike.

Marrëdhënia simbiotike midis nënës dhe foshnjës

Kontakti i ngushtë, veçanërisht me nënën, riprodhon shumë ngjashëm kushtet e mjedisit të mitrës të lënë papritur dhe, në rastin e foshnjeve të parakohshme, kur zhvillimi psiko-fizik nuk ka arritur ende në përfundimin e plotë. Era e lëkurës së nënës, tingulli i njohur i zërit të saj, pulsimet ritmike të zemrës që foshnja ka dëgjuar për shumë muaj paraqesin një formë të pazëvendësueshme të sigurimit që favorizon pjekurinë neurologjike dhe konjitive, duke ndihmuar zhvillimin e sistemit të mbrojtjes së trupit kundër sëmundjes.

Lexo edhe: Kontakti lekure me lekure, efekte pozitive edhe te plaga e nenesPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Uji per bebe Holle

Kujdesi për fëmijën, higjienën, ushqyerjen dhe për shëndetin në përgjithësi janë disa nga aktivitetet më kryesore që prindërit realizojnë gjatë ditës. Dhe çdo prind ka pyetjet, pasiguritë e veta në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X