Konsumi i shegëve në shtatzani

Ju pelqen te konsumoni shege dhe jane shtatzane? Ja gjithcka qe duhet te dini rreth tyre:
0 0

A është i sigurt konusumi i shegëve dhe lëngut të tyre në shtatzani? Çfarë përfitimesh sjellin ato për nënën dhe bebin? Cila është sasia e rekomanduar?

Shegët u sigurojnë grave shtatzëna një sasi të madhe të:

vitaminës K;

kalciumit;

acid folik;

hekur;

proteina;

fibra.

A është i sigurt konsumi i shegëve në shtatzani?

Shumë mjekë dhe nutricionistë thonë se nuk ka asgjë të gabuar të konsumoni shegën dhe lëngun e saj në shtatzani. Nuk ka ndonjë vërtetim shkencor për këtë, megjithatë nuk ka prova që tregojnë se konsumi i tyre është i dëmshëm.

  1. Shegët parandalojnë defiçencën e hekurit

Shegët janë burim i mirë i vitaminës C. Prania e kësaj vitmaine është shumë e rëndësishme në trup, sepse ndihmon sintetizimin e hekurit të marrë nga ushqimet.

  1. Mbrojnë sistemin tretës

Shegët përmbajnë shumë fibra. Konsumi i fibrave përmirëson shumë tretjen, duke shmangur ndjenjën e parehatisë në shtatzani.

  1. Luftojnë radikalet e lira

Radikalet e lira mund të kenë ndikim negativ në ADN, madje ndonjëherë edhe në placentë. Por antioksidantët që gjendeen tek shegët kanë mundësinë t’i luftojnë ato.

  1. Mund të qetësojnë dhimbjet e barkut

Kaliumi është një tjetër mineral i rëndësishëm për gratë shtatzanë. Shegët janë ndër ushqimet e pasura me këtë lëndë të rëndësishme.

  1. Ndihmojnë zhvillimin e trurit të bebit

Acidi folik është një element i nevojshëm për zhvillimin e duhur medor të fetusit. Një gotë lëng shege siguron 10% të nevojave ditore të kësaj lënde.

Sa shegë duhet të hajë një grua shtatzanë?

Kalimi i masës nuk këshillohet për asnjë produkt ushqimor. Nëse hani shumë shegë mund të dëmtoni dhëmbët. Për këtë arsye këshillohet të hani pak djathë para se të konsumoni shegët.

Lexo edhe: Doni trup të bukur? Ja pse duhet të konsumoni shegëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Sezoni i mandarinave, por a...

Ushqyerja në shtatzani: mandarina Mandarinat, këto agrume të shijshme janë tipike për sezonin e ftohtë dhe mund të gjenden në varietete të ndryshme. Dieta gjatë shtatzanisë, megjithatë, ka nevojë për...

Dieta në muajin e 9...

Kur jeni në muajin e 9 të shtatzanisë, do të zbuloni se ekzistojnë disa sfida me të cilat ju duhet të përballeni. Meqenëse është muaji i fundit, pa dyshim që...

Ushqimet nga deti ofrojnë ushqyes...

Ushqyesit e rëndësishëm që gjenden brenda këtyre produkteve, ulin rrezikun e depresionit të nënës dhe sjellin një peshë më të mirë lindjeje për foshnjën, së bashku me përmirësimin e zhvillimit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X