Konsumi i duhanit shkak i drejtpërdretjë i hemorragjisë në tru

0 0

Tashmë dihet se konsumi i duhanit është një nga shkaqet kryesore të problemeve të shumta kardiovaskulare. Sidoqoftë, një studim i fundit finlandez përqendrohet në një ndërlikim të veçantë, por shumë të rrezikshëm: hemorragjia subarahnoidale (Esa). Kjo gjakderdhje e rrezikshme prek zonën e trurit ku funksionojnë arteriet cerebrale dhe shpesh është fatale.

Studimi mbi binjakët

E veçanta e këtij hulumtimi qëndron në faktin se është një nga studimet më të gjera të kryera mbi binjakët. Kryer nga Universiteti i Helsinkit dhe botuar në revistën Stroke, studimi shqyrtoi më shumë se 13,000 çifte binjakësh të të njëjtit seks, me vdekje midis 1976 dhe 2018. Duke identifikuar vdekjet që rezultojnë nga hemorragjia subarachnoide, studiuesit zbuluan se pirja e duhanit ishte ndër faktorët e rrezikut me incidencën më të lartë. Nëse kjo konfirmohet, pirja e duhanit do të konsiderohej si një shkak i drejtpërdrejtë i ESA.

Faktorët e marrë në konsideratë

Hulumtimi klasifikoi binjakët sipas llojit të çiftit: monozigotik, dizigotik ose me zigozitet të panjohur. Nga këtu, u vunë re variabla të tilla si pirja e duhanit, hipertensioni, aktiviteti fizik, indeksi i masës trupore, konsumi i alkoolit, niveli i arsimimit dhe në çiftet me një vëlla ose vëlla që vdiqën nga hemorragjia subarachnoide, u vlerësua ekspozimi i ndryshëm i secilit binjak ndaj këtyre faktorëve të rrezikut.

Duke analizuar regjistrat, studiuesit identifikuan 116 çifte të paqëndrueshme, d.m.th. me një binjak të vetëm që vdiq nga hemorragjia subarachnoidale dhe dy çifte të barabarta, d.m.th. me të dy binjakët me raste të kësaj hemorragjie fatale. Për të gjithë kampionin, pirja e duhanit (edhe nëse jo rregullisht) zbuloi një rrezik në rritje të vdekjes nga hemorragjia subarachnoide krahasuar me jo-duhanpirësit, përfshirë ish-duhanpirësit.

Pirja e duhanit një shkak i drejtpërdrejtë

Duke analizuar çiftet e paqëndrueshme, Ilari Rautalin zbulon nënshkrimin e parë të studimit, u zbulua se binjaku që pi duhan kishte një predispozitë më të madhe për hemorragji subarahnoidale. Në fakt, kjo mospërputhje mbeti e qëndrueshme pavarësisht nga gjinia e binjakëve dhe natyra e zigotës. Të dhënat ofrojnë prova të forta se pirja e duhanit ka një rol shkakësor, dhe jo thjesht një shoqërues, në shfaqjen e ESA.

Lexo edhe: Duhanpirja forcon bakteret, vështirëson luftimin e sëmundjeve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X