Kolesteroli i lartë i rrezikshëm edhe kur është “i mirë”

0 0

Për një kohë të gjatë mendohej se të kesh kolesterol të lartë të mirë në gjak ishte mbrojtës për arteriet, por duket se nuk është kështu. Sipas një studimi amerikan, kur tejkalon vlerat prej 60 mg / dL ai përfaqëson një faktor rreziku për atak në zemër dhe sëmundje të tjera të zemrës. Për këtë arsye duhet të mbahet nën kontroll si ajo e keqe (Ldl).

Dy lloje të kolesterolit

Kolesteroli është një yndyrë e bardhë me një qëndrueshmëri të ngjashme me dyllin, thelbësore për formimin e membranave qelizore. Ndihmon në ndërtimin e tëmthit dhe është i përfshirë në sintezën e vitaminës D, si dhe formimin e hormoneve të rëndësishme. Pjesërisht prodhohet nga trupi dhe pjesërisht futet me ushqim.

Në gjak bartet nga lipoproteinat specifike, të cilat mund të jenë me densitet të ulët ose Ldl dhe me densitet të lartë ose Hdl. Lipoproteinat Ldl mbajnë kolesterol kudo që është e nevojshme, por këto janë grimca shumë të vogla, kështu që ato mund të kalojnë murin e enëve të gjakut.

Nëse sasia e kolesterolit LDL është e tepërt, kjo yndyrë depozitohet në muret e brendshme të arterieve, duke krijuar pllakë aterosklerotike.

Kjo është arsyeja pse është zakon të thuhet se fraksioni i kolesterolit i lidhur me Ldl është “i keq”. Në fakt është e dëmshme vetëm kur është në sasi të tepërta.

Lipoproteinat HDL, nga ana tjetër, janë më të rënda, kështu që ato veprojnë si “pastrues” të arterieve, duke hequr depozitat e kolesterolit dhe duke i kthyer ato në mëlçi.

Nivelet e duhura

Meqenëse kolesteroli më i rrezikshëm për arteriet është LDL, është e rëndësishme të kontrolloni vlerën, veçanërisht të këtij lloji. Nivelet nën 130 mg / dl konsiderohen ideale, midis 130-160 mg / dl të pranueshme, konsiderohen nivele të rrezikshme mbi 190 mg / dl.

Sa i përket kolesterolit HDL, “i mirë” sepse ka një efekt mbrojtës, niveli preferohet të jetë mbi 40 mg / dl te burrat dhe mbi 50 mg / dl te gratë. Por edhe niveli i lartë i kolesterolit të mirë, kur është shumë, nuk është i mirë, edhe nëse është ky kolesteroli “miqësor”.

Rreziqet kur HDL është shumë i lartë

Një studim amerikan i paraqitur në Kongresin e Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë, në fakt, do të vërtetonte se kolesteroli HDL është mbrojtës, por vetëm nëse mbahet brenda niveleve të arsyeshme. Pra, nuk është e vërtetë që sa më shumë kolesterol të mirë të keni, aq më e mbrojtur është zemra juaj.

Në veçanti, ekspertët e Shkollës së Mjekësisë të Universitetit Emory në Atlanta në SHBA, të cilët kryen studimin treguan se kur tejkaloni 60 miligramë për decilitër gjak, rreziku i një sulmi në zemër rritet me rreth 50 për qind në krahasim me atë kur vlerat Janë midis 41 dhe 60 mg / dL.

Rreth 6000 persona u regjistruan (një e treta e tyre gra) me një moshë mesatare 63 vjeçare dhe pothuajse të gjithë me probleme të zemrës. Subjektet u ndoqën për disa vjet dhe u regjistruan nivelet e tyre të kolesterolit dhe çdo ankesë. Njerëzit me kolesterol HDL midis 41 dhe 60 mg / dL u zbuluan se ishin në rrezik më të ulët, ndërsa shanset për sulm në zemër ose vdekje u rritën si në mesin e atyre me nivele të ulëta HDL (nën 41 mg / dL) ashtu edhe në mesin e atyre me nivele të ulëta HDL (nën 41 mg / dL).

Është e mundur që kur HDL është shumë e lartë bëhet “jofunksionale” dhe në vend që të jetë mbrojtëse ajo përfaqëson një faktor shtesë rreziku për zemrën.

Është gjithashtu e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje niveleve të mira të kolesterolit duke kryer rregullisht analiza gjaku dhe duke folur me mjekun tuaj. Për të kontrolluar të dy llojet e kolesterolit, është thelbësore të ushtroni më shumë dhe të zvogëloni ushqimet e larta në yndyrna shtazore.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Miopia te fëmijët, shtohen rastet...

Miopia tek fëmijët është përkeqësuar kohët e fundit. Pandemia Covid-19 dhe karantinimi kanë pasur, në fakt, pasoja negative edhe në shikimin e të vegjëlve. Të mbyllur në shtëpi, të detyruar...

Çfarë duhet të dijë një...

Nëse jeni shtatzënë osesapo kenilindur dhe e ushqeni me gji fëmijën tuaj,  është e kuptueshme që jeni të shqetësuara për rreziqet e viruset që qarkullojnë, aq më tepër në kohë...

Pamja e thonjve mund të...

Së fundmi janë shtuar rastet e sëmundjeve të thonjve, si të duarve ashtu edhe të këmbëve. Duhet të jemi gjithmonë të kujdesshëm, por veçanërisht gjatë shtatzënisë. Praktika të gabuara Arsyeja...

Zbulohet një nga arsyet pse...

Zbulohet një nga arsyet pse fëmijët sëmuren shumë më pak nga Covid-19 sesa të rriturit: çelësi është në një molekulë të pranishme në traktin respirator, thelbësore që virusi SarsCov2 të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X