loading

Kjo ide për drekën e fëmijës tim në shkollë më ndryshoi jetën

0 0

Dy vite më parë djali im ishte gati të shkonte në shkollë dhe unë kisha frikë.  Si shumë prindër unë isha e emocionuar sepse ai ishte fëmija im I parë, dukej shumë i vogël dhe do të shkonte në një ambient të tillë të madh. Por isha edhe shumë e shqetësuar për drekën që do të konsumonte atje.

Doja që ajo të ishte ushqyese dhe të përfshinte shumë gjëra – por duhej të ishte diçka që ai do ta hante  vërtetë. Doja gjithashtu që t’I jepja një larmi me ushqime çdo ditë dhe kërkoja vetëm ide.

Veç kësaj pyeta mikeshat e mia dhe fëminjët më të mëdhenj se djali im për këshillat e tyre të dobishme për drekën në shkollë.

Në vfakt mora vetëm histori të tmerrshme se si fëmijët nuk kishin qenë në gjendje të hapnin kutinë e iushqimit dhe qëndronin gjithë ditën të uritur.

Kam dëgjuar gjithashtu për prindërit që përdornin kohën e çmuar nga rutinat e tyre të mëngjesit për të bërë Sushi në shtëpi për drekën e fëmijëve të tyre dhe përrdornin pajisje që i kthenit perimet në formë zemre apo yjesh. Mendova se edhe fëmija im kështu do ta kalonte këtë periudhë kopshti.

Atëherë një mikeshë më dha një këshillë të papritur: “Zgjidh ushqimet që ai pëlqen më shumë, pastaj paketoja ato çdo ditë për drekë, derisa të të ankohet ai”.

Në fillim, unë u bllokova. Ai me siguri do të mërzitet shpejt dhe do të ankohet. Dhe a nuk ishte e rëndësishme që të ofrojmë  një larmi ushqimesh për drekë? Plus, çfarë do të mendonin mësuesit e tij ose mbikëqyrësi i drekës?

Por kam menduar më shumë për këtë. Fëmijët me të vërtetë janë krijesa që e duan zakonin  dhe rutinën. Megjithatë e provova. Dhe edhe pse mund të duket e çuditshme kjo ide më ndryshoi jetën.

Çdo mëngjes unë I vendosja djalit të njëjtin sanduiç që pëlqente për në drekë, pak mish dhe fruta që ai donte t’I hante.

Ishte shumë e lehtë që ta bëja këtë çdo  mëngjes dhe e vetmja që po mërzitej me këtë ushqim isha unë.

Ishte maj kur djali për herë të parë  vuri re përsëritjen dhe më kërkoi një lloj tjetër sanduiç. Kështu që unë i përgatita një lloj tjetër. Nuk e mbaj mend nëse ai e hëngri atë apo jo, por pastaj u ktheva tek sanduiçi që po I dërgoja më parë.

Dhe kjo eshte. Në thelb dreka e njëjtë. Çdo ditë për 10 muaj.

Djali im do të fillojë klasën e parë dhe bëhen tre vite tashmë që unë i përgatis të njëjtën drekë çdo ditë. Përse duhet t’ia ndaloj këtë? Ai e pëlqen atë ushqim, e ha, dhe unë s’kam pse të stresohem duke kërkuar për mënyra të ndryshme të përgatitjes së ushqimit për fëmijën.

Lexo edhe: Ëmbëlsirat për fëmijët, asnjëherë pasi kanë konsumuar një vakt


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mos i jepni fëmijës tuaj...

Pediatrit ndërkombëtarë po paralajmërojnë se këto opsione zëvendësuese në fakt shkaktojnë dëme. Qumështi përmban shumë më tepër sesa kalciumi, vitaminë D dhe proteina mes lëndëve të tjera ushqyese dhe ai...

Regurgitimi & refluksi tek bebet,...

Refluksi dhe regurgitimi ndodhin tek rreth 30% e bebeve të shëndetshme. Një refleks natyral Regurgitimi ose refluksi janë terma mjekësore që shpjegojnë procesin e nxjerrjes së sasive të vogla të...

8 ushqimet që ju bëjnë...

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë duke i quajtur të dobishme, mund...

Fëmija nuk ha peshk? Provoni...

Për të kapërcyer mosbesimin tipik të bebeve ndaj shijes së peshkut, mund të përpiqeni ta propozoni atë në formën e mini qofteve. Por nëna dhe babi duhet të japin një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X