Kjo është ajo që ndodh në trurin tuaj kur urreni dikë

Sado i mirë dhe fleksibël të jeni, gjithmonë do të jetë dikush që do të takoni në jetë, i cili nuk do t’ju pëlqejë për një ose për shumë arsye.
0 0

Çfarë thotë shkenca rreth ndjenjës së urrejtjes ndaj dikujt?

Shkencëtarët Semir Zeki dhe John Paul Romaya u përpoqën për të identifikuar se cila pjesë e trurit reagon ndaj urrejtjes duke kryer një studim. Duke u kërkuar pjesëmarrësve të shikojnë një fotografi të dikujt që nuk e  mendonin dhe më pas të shikonin një foto të dikujt që e urrenin, shkencëtarët dolën me vëzhgimet e mëposhtme.

Pjesët e trurit të aktivizuara ishin gyrus frontal medial, insula mediale, putamena e djathtë dhe korteksi premotor. Të gjitha këto bashkë tani quhen “qark i urrejtjes”.

Korteksi premotor është ajo pjesë e trurit tonë që aktivizohet kur kemi ndjenja zemërimi ose agresioni. Kur ndiejmë urrejtje, kjo pjesë e trurit tonë është e gatshme për sulm fizik! Gyros frontale është pjesa e trurit që merret me vendimet po ose jo që marrim. Kur ju urreni dikë kjo pjesë e trurit është vazhdimisht në konflikt, duke pyetur veten nëse duhet të veproni negativisht në lidhje me këto ndjenja.

Çfarë thotë psikologjia?

Kur urrejmë diçka ose dikë që është i ndryshëm nga ne, kjo na çon në projeksionin e këtyre ndjenjave. Shpjeguar thjesht, ndjenja e frikës ose pasigurisë në lidhje me një cilësi, racë, gjini ose ndonjë aspekt të një personi të ndryshëm nga ju, parashikohet te ai person. Ju filloni ta shihni botën e personit si diçka që nuk e kuptoni, duke bërë që të ndjeni urrejtje. Në thelb, këto ndjenja janë joracionale dhe të palogjikshme dhe përfshijnë frikën e ndonjë gjëje ndryshe nga ajo që ju tashmë dini dhe jeni në dijeni. Realizimi i kësaj dhe zgjedhja për të treguar dhembshuri ose të paktën tolerancë është një veprim i guximshëm sepse po shkon kundër asaj që ndien ndërgjegja. Pra, urrejtja ndaj dikujt ka të bëjë me ju dhe nuk ka asnjë lidhje me personin tjetër!

Si të menaxhoni urrejtjen?

Kërkoni brenda vetes tuaj kur ndieni urrejtje ndaj dikujt. Do të ketë një cilësi kryesore që do të dalë në pah. Tani pyesni veten, “A e kam këtë cilësi? Me shumë mundësi përgjigja do të jetë jo.

Përdoreni këtë si një mundësi për të kuptuar veten më mirë dhe të punoni për pranim, durim dhe mirëkuptim.

Trajtoni personin me dhembshuri ose të paktën të jini i qytetëruar për mënyrën sesi komunikoni me ta. Fshehja e urrejtjes ka pasoja të rënda në shëndetin tuaj mendor!

Ndërsa urrejtja ju shkakton që mendjen tuaj të parashikoni veprimet e personit, ajo gjithashtu çon në ankth, fiksim dhe paranojë të cilat mund të ndikojnë negativisht në marrëdhëniet tuaja. Më tej ndikon edhe në sistemin nervor, sistemin imunitar dhe sistemin endokrin gjithashtu. Këtu janë disa këshilla për t’u menaxhuar ndonjë urrejtje që mund të ndjeni:

  • Pranoni se si ndiheni.
  • Kuptoni nga vjen urrejtja: a ka frikë, pasiguri apo mosbesim?
  • Urrejtja ndonjëherë mund të çojë në abuzim verbal ose abuzim fizik. Nëse e ndjeni veten të ndikuar nga kërkesa për të bërë diçka që mund të dëmtojë dikë, merrni pak kohë për t’u qetësuar dhe për të adoptuar një perspektivë më të pranueshme.
  • Provoni dhe kërkoni një cilësi tek ai person që ju mund ta dëshironi. Ndoshta do t’ju ndihmojë t’a shihni atë në një anë tjetër.
  • Sa herë që ndjeni nxitjen për ta sulmuar, merrni frymë thellë dhe përpiquni të relaksoheni. Qetësimi i mendjes mund të ju ndihmojë të racionalizoni mënyrën se si po ndiheni.
  • Një ndryshim i vogël i perspektivës mund t’ju ndihmojë të merreni me urrejtjen ndaj dikujt. Provoni dhe kuptoni pse ju shqetësojnë dhe zgjidheni këtë në kokën tuaj. Edhe pse nuk mund të ndryshosh dikë, mund të ndryshosh atë që të prek.
  • Komunikoni se si ndiheni me dikë që i besoni. Kjo mund t’ju ndihmojë të lehtësoheni nga mënyra se si ndiheni.
  • Mbi të gjitha, kuptoni se gjithmonë do të takoni njerëz që janë ndryshe nga ju. Mos pëlqimi i dikujt do të ndodhë në një pikë apo në një tjetër.

Lexo edhe: 6 Gjërat që mund t’i ndodhin trupit tuaj kur flini në natyrëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kërcënime dhe premtime boshe që...

Kërcënimet ose premtimet boshe janë një mjet gati i pashmangshëm i prindërve. Nuk është një mjet i mirë - shumica e prindërve e kuptojnë këtë - por ndonjëherë është i...

Sa të sigurta jemi se...

Edukimi është një nga themelet më të forta që mund të hedhë një prind, që përpara se të vijë në jetë fëmija, që në çastin kur mësojnë se po ngjizet...

Pse prindërit kanë më shumë...

Është e kotë të pyesësh një nënë nëse debaton ndonjëherë me fëmijët e saj. Madje, pyetja më e drejtë do të ishte se me cilin prej fëmijëve debatoni më shumë....

10 rregullat e etikës  për...

Njohja me këto rregulla edhe pse jo moderne do t'ju ndihmojë të lini një përshtypje të mirë pavarësisht se ku jeni. Bright Side ka studiuar disa rregulla etike, që mund...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X