“Kirurgjia fleksible”, mënyra e re efikase e trajtimit të skoliozës

Kirurgjia fleksible eshte menyra e re e trajtimit te skoliozes tek femijet, e cila rezulton te jete shume efektive dhe me praktike per t’ju rikthyer jetes dhe levizshmerise normale.
0 0

Një sistem i ri i vidash dhe “litarësh fleksibël” korrigjon skoliozën e fëmijëve dhe të rinjve duke i lejuar ata të lëvizin më lirshëm pas operacionit. Në spitalin pediatrik Bambino Gesù në Romë, nga maji 2019 deri më sot, gjashtë të rinj tashmë kanë kryer operacionin inovativ.

Ndërhyrje inovative

Risia konsiston në ankorimin – në pjesën e deformuar të kolonës – të vidave të lidhura nga një “litar” me një shkallë më të lartë fleksibiliteti sesa shufrat metalike të ngurta të përdorura në trajtimin kirurgjikal tradicional të skoliozës (artrodesis). Me këtë sistem bëhet një korrigjim i kurbës skoliotike pa pasur bllokim të plotë të lëvizjes vertebrale: kolona nuk ngurtësohet, mbetet më e lëvizshme. Bëhet më i mundur rikthimi I  fëmijëve në aktivitete normale, përfshirë sportet.

Skolioza

Skolioza është një deformim i shtyllës kurrizore që karakterizohet nga lakimi dhe rrotullimi i rruazave. Ndikon në rreth 2% të popullsisë pediatrike. Mund të korrigjohet me buste dhe korse dhe, në raste më komplekse, me operacion. Forma idiopatike përbën rreth 70-80% të rasteve dhe, siç nënkupton edhe emri, është me origjinë të panjohur. 20% tjetër i rasteve të prekura nga skolioza kanë shkaqe të njohura. Skolioza idiopatike nuk mund të regresohet, por është e destinuar të evoluojë në mënyrë të shpejtë dhe, nëse nuk trajtohet, mund të përkeqësohet.

Teknika e re në moshën 8-9 vjeç

Teknika e re e “operacionit fleksibël” është e zbatueshme për shumicën e rasteve që trajtohen me artrodesis dhe shufra të ngurta, por mendohet të jetë me një fuqi të fortë rritjeje, mbi të gjitha në subjekte shumë të rinj, madje nga tetë deri në nëntë vjeç. Në këtë rast, mund të përdoret si një sistem i modulimit progresiv të korrigjimit të kurbës skoliotike. Litari, në të vërtetë, është në gjendje të shfrytëzojë fuqinë e rritjes së rruazave, duke e orientuar atë në drejtimin e duhur.

Sipas ekspertëve, procedura mund të jetë vendimtare në rastin e kthesave skoliotike në “zonën gri”, d.m.th., në kufirin midis trajtimit konservator me korse dhe ortopedi dhe kirurgjisë, dhe për ata fëmijë, veçanërisht adoleshentë, të cilët nuk kanë dëshirë të veshin bust për shumë orë të ditës dhe natës.

Skolioza idiopatike ndodh gjatë moshës së zhvillimit, rreth nëntë deri njëmbëdhjetë vjeç dhe evoluon me ritme të ndryshueshme deri në fund të rritjes. Ajo prek më së shumti gratë dhe në një në tre raste është e trashëgueshme.

Lexo edhe: Skolioza tek fëmijët, shkaqet dhe trajtimet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X