Kirurgjia e hundës, jo vetëm për qëllime estetike

0 0

Shumë njerëz mendojnë se kirurgjia estetike është një praktikë joserioze, për të mos thënë e tepërt. Por nuk është gjithmonë kështu, pasi bukuria mund të lidhet me shëndetin. Në shumë raste, në fakt, defektet funksionale të pranishme që nga lindja ose pasojat e traumës mund të korrigjohen me bisturi. Ky është rasti i rinoplastikës e cila mund të korrigjojë jo vetëm pamjen estetike të hundës por edhe probleme të vogla të frymëmarrjes.

Frymëmarrje e përmirësuar

Në fakt, nëse septumi i hundës dhe vrimat e hundës preken nga keqformime kongjenitale ose të fituara, frymëmarrja komprometohet me pasoja të rëndësishme në shumë aktivitete, kryesisht gjumin. Rinoplastika ju lejon të rivendosni funksionin e frymëmarrjes, në dobi të cilësisë së jetës. Në fakt, apnea e gjumit e lidhur me frymëmarrjen e keqe, përveç se është e lidhur me një sërë sëmundjesh të rënda, gjeneron probleme me lodhjen, përgjumjen, dhimbjen e kokës, ulje të përqendrimit, çrregullime të humorit dhe ndryshime të personalitetit.

Në rrezik për depresion

Depresioni është një nga pasojat e apneas së gjumit: injorimi i simptomave të apneas në afat të gjatë çon në zhvillimin e problemeve psikologjike si gjendje ankthi dhe depresioni. Rinoplastika, një nga procedurat më të njohura të kirurgjisë estetike, mund të ndihmojë. Me kalimin e kohës, në fakt, kjo teknikë kirurgjikale ka evoluar nga një operacion me qëllime estetike në një operacion shumë më kompleks që trajton probleme funksionale, siç janë çrregullimet e frymëmarrjes.

Nën anestezi lokale

Sot, rinoplastika është një operacion i sigurt, i kryer përgjithësisht nën anestezi lokale, megjithëse përdorimi i anestezisë së përgjithshme është menduar për raste më komplekse. Falë teknikave të reja, plagët e prerjeve mbeten të padukshme ose shumë pak të dukshme. Rezultatet vihen re pas 15/20 ditësh, me zhdukjen progresive të ënjtjes. Rezultatet përfundimtare mund të jenë të dukshme pas disa muajsh për sa kohë që nuk kërkohet rishikim ose rinoplastikë terciare. Për të kufizuar komplikimet e mundshme që mund të çojnë në nevojën për ndërhyrje të mëtejshme, është e nevojshme të respektohen këshillat mjekësore.

Është e rëndësishme, pasi të operohet, të shmanget pirja e duhanit, e cila ndikon shumë në proceset e shërimit, duke i vonuar ato dhe duke rritur rrezikun e infeksionit dhe shërimit të dobët.

Lexo edhe: Te kirurgu plastik përpara dasmës?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X