Këshilla si të zbuloni nëse fëmija juaj është në depresion

0 1

Adoleshentët e prekur nga depresioni vuajnë nga vështirësi në marrëdhënie me bashkëmoshatarët e tyre dhe rezistencë ndaj përvojave të reja, por shumë shpesh prindërit nuk e vërejnë këtë. Kjo rrit rrezikun që problemet të përkeqësohen.

Rekomandimet e reja amerikane

Depresioni tek adoleshentët fatkeqësisht është i nënvlerësuar. Megjithatë, 1 në 5 adoleshentë preken prej tij, në kërkim të identitetit të tyre. Por depresioni tek adoleshentët diagnostikohet vetëm në 50% të rasteve dhe vetëm në dy të tretat prej tyre trajtohet posaçërisht.

Kjo është arsyeja pse udhëzimet e reja për identifikimin e depresionit po vijnë nga Shtetet e Bashkuara, së bashku me këshilla të reja për trajtimin e tij. Udhëzimet e azhornuara për adoleshentët janë hartuar nga Akademia Amerikane e Pediatrisë, Shoqëria Pediatrike Kanadeze dhe shoqatat psikiatrike të të dy vendeve, të cilat mbështesin tezën e një shfaqjeje vjetore duke filluar nga mosha 12 vjeç.

Përfshirja e mjekëve të përgjithshëm

Të parët që do të përfshihen janë praktikuesit e përgjithshëm, të cilët duhet të jenë të gatshëm për të diagnostikuar çrregullimet mendore dhe të personalitetit tek adoleshentët, me bashkëpunimin e specialistëve. Për më tepër, në fazën delikate të jetës së adoleshencës, fëmijët duhet t’i nënshtrohen një shqyrtimi vjetor për të vlerësuar faktorët e rrezikut për depresion. Depresioni duhet të trajtohet me ndihmën e barnave dhe / ose psikoterapisë. Roli i pediatrit duhet të jetë monitorimi i përgjigjes së trajtimeve. Monitorimi i rregullt i rezultateve të arritura është i nevojshëm për të vlerësuar dhe rivlerësuar trajtimin 6-8 javë pas fillimit të terapisë.

Roli i rrjeteve sociale

Faktori i dytë aktiv duhet të jetë familja, e cila kur adoleshenti diagnostikohet me depresion, duhet të përballet me një plan terapeutik që përfshin shtëpinë, shkollën dhe miqtë, me mbështetjen e një specialisti, për të mbajtur nën kontroll sëmundjen dhe për të parandaluar rrezikun. për veten e tij dhe për të tjerët (me krijimin, në rastet më serioze, të një plani sigurie, për të shmangur përpjekjet për vetëvrasje).

Mendimi i ekspertit

“Mjekët e përgjithshëm mund të identifikojnë simptomat e depresionit shumë kohë para se të rinjtë dhe familjet ta kuptojnë atë,” tha Amy Cheung nga Universiteti i Torontos, një nga autorët e Udhëzimeve.

Lexo edhe: Lojërat në grup ulin rrezikun e depresionit tek fëmijët  1. Këshilla si të zbuloni nëse fëmija juaj është në depresion – Gazeta Shëndeti

    […] post Këshilla si të zbuloni nëse fëmija juaj është në depresion appeared first on […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të mbrojmë fëmijët nga...

Thjesht të folurit me fëmijën tuaj mund të jetë hapi juaj i parë për t'i mbrojtur ata nga abuzimi. Ka më shumë të ngjarë të zbuloni ndonjë kërcënim për sigurinë...

Vajza 5 vjeçe mban ende...

Kristen Bell po i kujton botës se kur bëhet fjalë për piketat zhvillimore të fëmijërisë, çdo fëmijë është i ndryshëm dhe fakti se diçka ka funksionuar për një fëmijë nuk...

T’i lëmë fëmijët të qajnë...

T'i lëmë fëmijët të qajnë, nga disa ditë deri në 18 muaj të jetës, duke bërë që ata të ndalen vetë, dhe për këtë arsye të vetë-ngushëllohen, ose të vrapojnë...

Vdes fëmija 4-vjeçar, bie në...

Një 4 vjeçar nga komuniteti rom ka humbur jetën pasi ka rënë në kontakt me korentin, teksa ishte duke luajtur në lulishten e pedonales së re në qytetin e Beratit....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X