Këshilla si baballarët mund të krijojnë lidhje të fortë me foshnjat e tyre

0 0

Nga lindja deri tek ushqyerja me gji, nënat përjetojnë disa momente tepër intime me foshnjat e tyre. Por ne besojmë se të gjitha ndërveprimet me një fëmijë janë mundësi për të krijuar lidhje me të, përfshirë ato të babait.

Pra të gjithë ju baballarë: edhe ju mund të filloni të krijoni një marrëdhënie me fëmijën tuaj që nga Dita 1! Lidhja ka të bëjë me të ofruarit të fëmijës ndjesinë e sigurisë, qetësisë dhe dashurisë.

Mënyrat fillestare për të krijuar afrimitet mes babait dhe të porsalindurit:

  • Qetësojeni (kur qan)
  • Mbajeni (kontakti lëkurë me lëkurë, mbajtja kangur etj)
  • Përkundeni
  • Putheni

Niveli tjetër:

E folura. Filloni të praktikoni aftësitë tuaja të tregimit! Tregojini fëmijës tuaj për ditën tuaj. Flisni për gjërat që vlerësoni. Tregojini kur u dashuruat me mamanë e tij. Ai nuk do ta kuptojë, por po mëson të njohë zërin tuaj dhe ju po mësoni të bëheni baba! (Mos harroni të flisni me qetësi dhe ngadalë.)

Të kënduarit. Mos u shqetësoni se si tingëlloni. Edhe baballarët e zhurmshëm mund të qetësojnë një fëmijë me meloditë më të thjeshta!

Luani kitarë. Edhe për të bërë këtë nuk duhet të keni aftësi profesionisti. Diçka në lidhje me një instrument tërheq vëmendjen e një fëmije.

Flini bashkë gjatë ditës. Do të jetë me përfitim edhe për ju, sepse një dremitje është e nevojshme.

Ndërrojini pelenën. Bëhuni krijues dhe kthejeni ndërrimin e pelenës në një përvojë argëtuese për bebin. Do t’ju ​​ndihmojë të përballoni edhe aromat.

Shëtitjet. Foshnjave u pëlqen të jenë jashtë, dhe ju mund ta shfrytëzoni këtë për të shpenzuar kohë cilësore bashkë.

Po ju nëna a keni më shumë këshilla për partnerët tuaj si baballarë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të ndihmojmë viktimat e...

Nëse dyshoni se të njohur ose të afërm tuaj janë viktimë e dhunës në familje, duhet t'i ndihmoni dhe t'u gjendeni. Kjo është një çështje delikate ndaj dhe mënyrë që...

Fëmijët në komunitet, sa të...

Vitet e fundit, gjithë sferat dhe aspektet e jetës sonë kanë ndryshuar me ritme të shpejta, e bashkë me to edhe koncepti i sigurisë së fëmijëve. Dikur fëmijët rriteshin në...

Vdes 13-vjeçari në Lushnjë, shkak...

Një ngjarje me fund tragjik ka ndodhur ditën e djeshme, për një familje në Lushnje, ku një 13-vjeçar humbi jetën duke u vetëvarur me një spango në qafë. Vogëlushi u...

Ngjarja makabre e vrasjes së...

Një ngjarje shumë e rëndë, makabre, ka ndodhur pasditen e djeshme në Fier, ku një 38-vjeçar ka rrëmbyer fëmijën e fqinjit, e ka vrarë dhe e ka groposur në shtëpinë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X