Këshilla për të menaxhuar fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ushqimit

0 0

Nuk janë të paktë fëmijët që, njëherë para ngrënies, fillojnë të bëjnë naze në tryezë. Ata kthejnë kokën, shtrëngojnë buzët për të refuzuar ushqimin, shpesh ngrihen nga karriget e tyre duke vrapuar nëpër shtëpi. Me pak fjalë, për shumë familje, momenti i vaktit bëhet burim ankthi dhe stresi, kur duhet të përfaqësojë, që në vitet e para të jetës së një fëmije, një mundësi për të qenë së bashku dhe për të ndarë kënaqësinë e ushqimit.

Këshilla të ekspertëve

Kapriçot në tryezën e fëmijëve nuk duhen nënvlerësuar, sepse nëse trajtohen në mënyrë të gabuar ato mund të çojnë në një marrëdhënie të pasaktë me ushqimin, e cila nga ana tjetër mund të çojë në probleme të tilla si mbipesha, obeziteti apo edhe çrregullimet e të ngrënit.

Është një çështje e rëndësishme, me të cilën janë marrë edhe studiuesit në Universitetin e Kentucky -t, duke u ofruar familjeve një sërë sugjerimesh mbi sjelljet që duhen shmangur dhe rregullat që duhen ndjekur.

Gabimet që nuk duhen bërë

Prandaj, është e ndaluar të vraponi nëpër shtëpi pas fëmijës me pjatën, ta lejoni atë të hajë ndërsa luan në dhomën e tij ose ta ushqeni ndërsa është ulur para televizorit. Vendi për marrjen e vetëdijshme dhe shijimin e ushqimit është tryeza, së bashku me pjesën tjetër të familjes. Prandaj, duhet të jetë e qartë se nëse nuk hani ulur, nuk do të keni asgjë deri në vaktin tjetër: padyshim që duhet të përfshini edhe gjyshërit dhe dadot në këtë proces të mësuari, duke shpjeguar se ata nuk duhet t’i japin ushqime fëmijës.

Duhet gjithashtu të shmanget humbja e durimit kur fëmija shfaq zemërim në tryezë, sepse atij do t’i thuhej se, në një farë mënyre, ka fituar dhe prindërit janë në prag të dorëzimit. As për të përgatitur menutë speciale për të, i cili duhet të mësohet me vaktin e pjesës tjetër të familjes. Është gjithashtu e rëndësishme të shmangni shantazhet si “nëse nuk ha do të thotë se nuk më do”, ose të propozoni shpërblime dhe lodra nëse gjithçka mbarojnë në pjatë.

Tërhiqeni fëmijën me kënaqësinë e ushqimit

Qëllimi duhet të jetë që ta mësoni fëmijën të ulet në tryezë me të tjerët, duke vlerësuar kënaqësinë e ushqimit si mënyrën e duhur të rritjes, menjëherë pas ndërprerjes së qumështit. Mënyra më e mirë për të edukuar të voglin të hajë siç duhet është përgatitja e së njëjtës menu për të gjithë familjen, për aq kohë sa është e përshtatshme për fëmijët.

Kalimi i duhur, sipas ekspertëve, është të ofroni pjesë të vogla ushqimesh shumëngjyrëshe dhe të shëndetshme. Për shembull, mish pa yndyrë ose qofte peshku me salcë domate, perime të pjekura në pjesë të vogla, perime të vendosura në mënyrë imagjinare në pjatë, copa, fruta tashmë të prera në copa të vogla.

Pjesa tjetër e familjes duhet të konsumojë të njëjtat pjata dhe i vogli nuk ka pse të jetë vazhdimisht nën vëzhgim për të qenë i sigurt se ai ha: sa më pak të përqendroheni në atë që ai ha, aq më mirë do të hajë fëmija.

Rregulla dhe durim

Është thelbësore të inkurajoni fëmijën të eksperimentojë me shije të reja, pa u shqetësuar nëse nuk i pëlqejnë ato në fillim. Ekspertët sigurojnë se të voglit mund t’i jepet një pjatë që nuk e ka provuar kurrë 10-15 herë para se të kuptojë se i pëlqen vërtet. Mos u dorëzoni ose mos u frustroni, por inkurajojeni edhe nëse kërkon vetëm një kafshatë.

Së fundi, për t’i ndihmuar fëmijët të hanë mirë duke shmangur tekat në tryezë, disa këshilla janë të dobishme: përpiquni të kufizoni pijet para kohës së ngrënies, planifikoni kohën edhe të vakteve të ndërmjetme në vend që t’i lejoni ata të hanë gjatë gjithë ditës. Së fundmi, prindërit duhet të mbajnë mend se ne jemi edhe një model në tryezë, sepse të vegjlit mësojnë të hanë duke eksperimentuar me ushqime të reja dhe duke u ulur për të konsumuar së bashku në familje.

Nëse një fëmijë provon të jetë jashtëzakonisht selektiv në tryezë edhe pas moshës 5 vjeçare, kur mosha e neofobisë (domethënë dyshimi për një ushqim të ri) duhet kapërcyer, është më mirë të flisni me pediatrin: mund të jetë treguesi i një problemi tjetër.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X