Këshilla për pushimet e para me të porsalindurin

0 0

Duke nisur nga udhëtimi dhe zgjedhja e mjeteve më të përshtatshme të transportit, pushimet e para me të porsalindurin duhet të organizohen në çdo detaj, në mënyrë që të mos gjendeni të papërgatitur përballë emergjencave të para me fëmijën dhe të gëzoni më në fund disa ditë pushimesh të merituara.

Si të shkoni me pushime?

Në lidhje me mjetet e transportit, dhjetë ditë pas lindjes, i porsalinduri mund të arrijë çdo destinacion me pothuajse çdo mjet, me kusht që prindërit të respektojnë disa masa paraprake për të mbrojtur shëndetin e fëmijës. Ju mund të zgjidhni në mënyrë të sigurt makinën dhe trenin, në të cilin fëmija nuk zë vend dhe, për këtë arsye, do të jetë në gjendje të udhëtojë në prehër të nënës së tij.

Më mirë të shmangni aeroplanin

Ekspertët këshillojnë kundër zgjedhjes së aeroplanit, për pushimet e para të fëmijës. Në fakt, foshnja do t’i nënshtrohet një shkalle të caktuar stresi për shkak të çdo ndryshimi të temperaturës, presionit, dritës dhe zhurmës që mund ta shqetësojë atë. Për më tepër, veçanërisht gjatë periudhave të rrezikut nga sëmundjet e frymëmarrjes, mundësia e kontraktimit të infeksioneve të frymëmarrjes është shumë më e lartë. Zgjedhja më e mirë është shtyrja e udhëtimit me aeroplan kur fëmija të jetë më i madh.

Destinacionet më të përshtatshme për bebet

Cilido qoftë destinacioni i zgjedhur, është e rëndësishme të vëzhgoni masat paraprake. Në det, fëmija përfiton nga jodi i ujit dhe dielli që sintetizon vitaminën D dhe është i mirë për kockat, por një i porsalindur nuk duhet të ekspozohet kurrë në rrezet e diellit direkte, në mes të ditës dhe pa mbrojtje nga dielli, përveç kremit me filtër mbrojtës, duhet edhe kapele dhe këmishë e lehtë pambuku. Herët në mëngjes ose perëndimi i diellit janë dy momentet më të mira. Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet gjendjes së hidratimit të fëmijës: këmbanat e alarmit mund të jenë mpirje e tepërt, pelenë e thatë për shumë orë, nervozizëm. Mali është më i freskët se deti, por edhe në këtë rast është e rëndësishme të mbroni të porsalindurin me krem dhe rroba të përshtatshme. Sidoqoftë, është e rëndësishme të siguroheni që të mos shkoni më shumë se 2,000-2,500 metra lartësi, ku fëmija mund të vuajë nga çrregullime të lidhura me presionin. Duhet të shmangen edhe liqeni ose mjediset shumë të lagështa, sepse ato janë më të predispozuara për mushkonjat dhe insektet e tjera që ngecin të ushqehen me gjak dhe mbajnë sëmundje serioze.

Për të qenë në paqe është mirë që, para se të largohen, prindërit të informohen mbi praninë e një mjeku, një farmacie dhe gjithçka që mund të jetë e nevojshme për të porsalindurin në rast urgjence ose nevoje të thjeshtë.

Lexo edhe: Si të bëjmë pushime verore të rehatshme me fëmijët e vegjël?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të shmangim stresin gjatë...

Kur nisemi për pushime, nga vetë fjala dëshirojmë të qetësohemi e të shkëputemi nga stresi i përditshëm. Megjithatë, pavarësisht dëshirës së madhe për qetësi, vetë pushimet mund të na kthehen...

Ja pse duhet të lexoni...

Leximi i etiketës është thelbësor kur blini produkte kozmetike, veçanërisht kur bëhet fjalë për kremrat e diellit, që në SHBA konsiderohen ilaçe për veprimin e tyre për të mbrojtur shëndetin....

Si të kujdesemi për fëmijën...

Astma alergjike, dermatiti atopik dhe diabeti janë ndër sëmundjet më të shpeshta kronike tek fëmijët të cilët, gjatë muajve të verës, kanë nevojë për vëmendje të veçantë për pushimet në...

Të udhëtosh në gusht: përfitimet...

Në fakt, në ketë kohë, shumica prej nesh largohen me pushime, kështu që njerezit vendosin të “stakojnë mendjen”. Sigurisht të udhetosh në këtë periudhë të vitit ka argumenta pro dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X