loading

Këshilla nga një baba për të ndihmuar nënat gjidhënëse

0 0

Muhamed Nitoto një baba në Los Anxhelos  ka shumë për të thënë për gjithë baballarët e tjerë se çfarë mund të bënin për të ndihmuar në familje kur sapo ka arhdur një fëmijë, veçanërisht nëse nëna po ushqen me gji.

Në një nga shumë postime në Instagram për jetën si baba, Nitoto flet për javët dhe muajt e parë pasi lind një fëmijë. Veçanërisht nëse nënat po ushqejnë me gji, “ndonjëherë ju do të pyesni veten çfarë duhet të bëj unë?” – thotë ai.

Epo, mjaft mund të bëni thekson ai, dhe ofron këto pesë këshilla për baballarët:

  • Kur nëna zgjohet për të ushqyer fëmijën gjatë natës, çohuni dhe pyesni nëse ajo ka nevojë për ndihmë ose diçka për të pirë. “E vërteta është shumicën e kohës ajo do të thotë jo, por vetëm fakti që ju ofroheni do të mjaftojë”.
  • Pyeteni nëse ajo mund të pompojë, dhe pastaj ofroni të ushqeni fëmijën vetë dhe zgjidhni të paktën një vakt që mund të bëni gjithmonë. Nitoto thotë se kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta ndihmuar atë të pushojë pa u shqetësuar për fëmijën.
  • Mos vendosni një afat kohor se sa duhet të zgjasë ushqyerja me gji! Ai me mirësjellje pranon se ky element është i ndryshëm për të gjithë.
  • Jini të durueshëm. Ai premton se do të vijë edhe “koha e babit” dhe do të ketë mjaft.
  • Merrni lejen e atësisë nëse mundeni. “Fazat e para të jetës së një fëmije nuk janë vetëm për t’i shijuar nënat,” thotë ai, duke shtuar, “gjithmonë mund të fitosh para, por nuk ka përsëritje të fazave të para të jetës së fëmijës.

Babai i dy fëmijëve, gjithashtu së fundmi ka bërë një postim mjaft të ndershëm për depresionin e baballarëve pas lindjes. Mesazhet e tij janë vërtet të fuqishme lidhur me temat e familjes pas lindjes së një fëmije.

Lexo edhe: Shtate gjerat qe nenat gjidhenese bejne por qe kane efekt negativ tek bebi


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kërpudha dhe ushqyerja me gji:...

Kërpudhat janë një ushqim i jashtëzakonshëm, kanë një aromë karakteristike dhe të shijshme, përmbajnë shumë elementë ushqyes dhe janë me të vërtetë të ulëta në kalori. Sidoqoftë, disa mjekë këshillojnë...

Si të ruajmë, përmirësojmë ushqyerjen...

15 milione bebe në vit lindin prematurë!!! Kjo është një statistike e marrë nga OBSH. Foshnjat e parakohshme kanë nevoja të ndryshme ushqimore në krahasim me foshnjat e lindur në term....

A do të kem kulloshtër...

Kulloshtra është qumështi i parë për të porsalindurin menjëherë pasi vjen në jetë. Prodhimi i saj fillon në tremujorin e dytë të shtatzënisë nën efektin e hormoneve të placentës (estrogjenit...

Lë shënime kudo në aeroport,...

Çdo nënë gjidhënëse ose që pompon qumështin e di se sa e vështirë është të kryejë këtë proces nëse është duke udhëtuar. Grace Stevens është një nga këto nëna, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X