Kerkoni nje shtatezani? Ja cili do te jete roli i qumeshtit

0 0

Jo të gjitha çiftet e kanë mundësinë e ngjizjes së menjëhershme të një fëmije. Në disa raste marrëdhënia intime ndodh në një moment jo të përshtatshëm, pra në ditë që fertiliteti nuk është në limitet e duhura.
Tashmë vjen lajmi i mirë!
Kohët e fundit në SHBA dalin në pah studime të cilat kanë provuar lidhjen që ekziston midis ngjizjes së shtatëzanisë dhe ushqyerjes së gruas.
Ja çfarë thonë studimet
Sipas ekspertëve të Harvard School of Public Health of Boston, pirja e qumështit të paktën dy herë në javë do të rrisë shanset për ngjizjen e një shtatëzanie.
Por si u arrit në këtë konkluzion?
Studiuesit kanë vëzhguar për një periudhë 8 vjeçare ushqyerjen e rreth 20.000 grave që kërkonin një shtatëzani. Ata kanë zbuluar se gratë që konsumojnë rregullisht qumësht me yndyrë të plotë, pra jo qumësht të skremuar, kanë pasur shanse më të ulëta për të pasur probleme me infertilitetin.
Por jo vetëm ushqimi…
Në ditët e sotme çiftet kanë tendencën të ngjizin një fëmijë në moshë më të madhe krahasuar me kohët e mëparshme. Gjithashtu duhet të dini se edhe faktori moshë luan një rol të rëndësishëm në ngjizjen e një shtatëzanie. Duhet të dini se gjendja e ovociteve pas moshës 35 vjeçare përkeqësohet, dhe mundësia për të sjellë në jetë një fëmijë bëhet edhe më e vogël.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X