Kek me recel portokalli (24 muaj+)

0 0

Perberesit
– 300 gr miell
– 100 gr sheqer
– 4 veze
– 230 gr kos
– 100 gr gjalpe i shkrire
– 100 gr recel portokalli
– maja per embelsira
– pak sode buke

Pergatitja

Fillojme duke rrahur vezet se bashku me sheqerin. Shtojme me pas recelin e portokallit. I perzjejme se bashku dhe me pas shtojme kosin.
Ne nje ene tjeter perzjejme miellin me majane per embelsira dhe soden e bukes. E trazojme gjithe masen. Me pas shtojme gjalpin e shkrire i cili nuk duhet te jete i nxehte. E trazojme derisa te krijohet nje mase homogjene.
Masen e hedhim ne nje tave te lyer me gjalpe me pare dhe e pjekim ne furre te nxehte per 30-40 minuta ne temperature 180 grade.
Embelsira eshte gati! E leme te ftohet dhe kur e sherbejme i hedhim siper sheqer pluhur.
Kjo eshte nje embelsire e cila mund ti serviret femijes ne mengjes ose mund ti vendoset ne cante per ta konsumuar ne shkolle apo kopesht.
Ju befte mire!

Lexoni edhe: Si të përgatisim kek me çokollatë dhe arra?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X