Kë dëmton më shumë yndyra e tepërt burrat apo gratë?

0 0

 

Që akumulimi i yndyrës nuk është i mirë për shëndetin sigurisht nuk është një risi: shtimi i tepërt në peshë, në fakt, në afat të gjatë bëhet shkak për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme, duke përfshirë diabetin, problemet kardiovaskulare dhe çrregullimet metabolike. Një studim i ri thotë se në mes të dy metodave tipike të akumulimit të yndyrës, ose format klasike të yndyrës në “mollë” dhe “dardhë” – e para tipike e meshkujve, të cilët kanë tendencë për të marr kile shumë përreth belit dhe e dyta më e përshtatshme tek gratë, e karakterizuar nga zgjerimi i anësoreve, kjo e fundit është më pak e rrezikshme për shëndetin.

Më pak dëme nga yndyra në anësore

Duket se është më e shëndetshme të jesh “dardhë” sesa “mollë”.

Inflamacion për meshkujt

Studimi u krye mbi një grup të minjve, por studiuesit thonë se rezultatet janë shumë interesante edhe për burrat, sepse, në rast të obezitetit, kanë të njëjtat probleme shëndetësore. Testet e kryera treguan se në minjtë meshkuj, pasi u ushqyen me një dietë të lartë në yndyrë, janë identifikuar episode të neuroinflamacionit (proceset inflamatore që prekin trurin), si dhe pasoja të tjera tipike të yndyrës së tepërt, të tilla si reduktim i nivelit të testosteronit dhe sasisë së spermës.

Gratë më të mbrojtura

Gratë, në rastin e shtimit në peshë janë më të mbrojtura nga inflamacioni në tru.

Lexo edhe: Yndyra e larte, demtimet e medha ne shendet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X