loading

Karbonara, receta origjinale per nje pjate perfekte dhe te shpejte

0 0

Përbërësit

  • 400 gr makarona spageti;
  • 300 gr pancetë;
  • 200 gr djath kackavall tip pekorino;
  • 4 të verdha veze;
  • 1 vezë të plotë;
  • Piper;
  • Kripe.

Përgatitja

Vendosni në zjarr një tenxhere me ujë dhe kripë të trashë. Ndërkohë që uji nxehet, vendosni në një tigan pa vaj pancetën dhe e lini në zjarr për rreth 3 minuta derisa mishi të bëhet krokant dhe dhjami të jetë bërë i padukshëm (transparent). Në një tas hidhni 4 të verdhat e vezëve, vezën e plotë, djathin e grirë, kripën dhe piperin. E përzieni energjikisht për të paktën 5 minuta në mënyrë që salca të bëhet më kremoze dhe e butë. Shtoni në të pancetën e pjekur.

Në momentin që uji ka arritur pikën e vlimit, hidhni makaronat dhe i lini të ziejnë për aq kohë sa tregon në kutinë e paketimit. Kur kjo të ketë ndodhur, hiqni një gotë me lëngun e tyre mënjanë  dhe më pas kulloni makaronat, për t’i hedhur më pas në tasin ku ndodhet salca e përgatitur pak më parë nga ju. Nëse salca do të duket tepër e thatë mund të shtoni pak nga uji i zierjes për ta bërë më kremoze. Në momentin e servirjes, e rregulloni sipër me djathë pekorino si edhe piper të zi të bluar.

Lexoni edhe: Rizoto me kungull, per beben dhe gjithe familjen

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X