loading

Kanceri: njerëzit që kanë këtë grup gjaku rrezikohen më pak

Studiuesit e Institutit Karolinska, Suedi, përfunduan një studim 35-vjeçar, gjatë të cilit ata ekzaminuan më shumë se një milion pacientë nga klinikat britanike.
0 0

Mjekët suedezë kanë identifikuar një grup gjaku që është më pak i ndjeshëm ndaj kancerit dhe sëmundjeve që më së shpeshti prekin grupe të ndryshme të gjakut, dhe ai është grupi i gjakut 0.

Sa ndikon në shëndet

Analiza e lidhjes midis llojit të gjakut dhe rasteve të kancerit ka treguar që njerëzit me grupin 0 të gjakut preken më rrallë se të tjerët. Mjekët gjithashtu studiuan lidhjen midis llojit të gjakut dhe llojeve të ndryshme të kancerit dhe zbuluan se ata që kishin gjak në grupin A u prekën më shpesh nga kanceri i stomakut, ndërsa ata me grupin e gjakut B ose AB kishin më shumë gjasa të prekeshin nga kanceri në pankreas.

Shumë faktorë rreziku

Sipas studiuesve, ndër faktorët kryesorë që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes dallohet konsumi i alkoolit (i cili favorizon lloje të ndryshme të kancerit) dhe duhanit dhe konsumin e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Sidoqoftë, bartësit e grupit të gjakut 0 janë gjithashtu të ekspozuar ndaj rreziqeve: studiuesit nga Qendra Kombëtare e Informacionit Bioteknologjik (SHBA) kanë vërtetuar se këta pacientë preken më shpesh se të tjerët nga gastriti dhe sëmundja e ulçerave.

Lexo edhe: Kanceri i gjirit pas lindjes – Faktorët që rrisin rrezikun për nënat e reja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si mund ta dëmtojë gripi...

Luftimi i një virusi Më serioze se ftohja e zakonshme, virusi i gripit tendos shumë trupin tuaj dhe jo më kot mjekët ju këshillojnë që kur jeni me grip të...

Sifilizi: Rastet në Europë rriten...

Në botë çdo vit regjistrohen 12 milion pacientë të rinj dhe sipas një raporti të publikuar nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (Ecdc), midis 2007 dhe 2017...

A ndihmon vërtet për fytin...

Por, para se të shkoni mbi lavaman dhe të kaloni nëpër atë që duket si një vakt me ujin e oqeanit, me siguri pyesni veten a bën ky ilaç i...

Mendoi se ishte shtatzanë, zbulon...

Nga gëzimi në dëshpërim: histori absurde Nga parajsa në ferr, e gjitha në një çast. Kjo është ajo që ndodhi me një vajzë të re 23-vjeçare, e cila besonte se...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X