Kanceri: njerëzit që kanë këtë grup gjaku rrezikohen më pak

Studiuesit e Institutit Karolinska, Suedi, përfunduan një studim 35-vjeçar, gjatë të cilit ata ekzaminuan më shumë se një milion pacientë nga klinikat britanike.
0 0

Mjekët suedezë kanë identifikuar një grup gjaku që është më pak i ndjeshëm ndaj kancerit dhe sëmundjeve që më së shpeshti prekin grupe të ndryshme të gjakut, dhe ai është grupi i gjakut 0.

Sa ndikon në shëndet

Analiza e lidhjes midis llojit të gjakut dhe rasteve të kancerit ka treguar që njerëzit me grupin 0 të gjakut preken më rrallë se të tjerët. Mjekët gjithashtu studiuan lidhjen midis llojit të gjakut dhe llojeve të ndryshme të kancerit dhe zbuluan se ata që kishin gjak në grupin A u prekën më shpesh nga kanceri i stomakut, ndërsa ata me grupin e gjakut B ose AB kishin më shumë gjasa të prekeshin nga kanceri në pankreas.

Shumë faktorë rreziku

Sipas studiuesve, ndër faktorët kryesorë që mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes dallohet konsumi i alkoolit (i cili favorizon lloje të ndryshme të kancerit) dhe duhanit dhe konsumin e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide. Sidoqoftë, bartësit e grupit të gjakut 0 janë gjithashtu të ekspozuar ndaj rreziqeve: studiuesit nga Qendra Kombëtare e Informacionit Bioteknologjik (SHBA) kanë vërtetuar se këta pacientë preken më shpesh se të tjerët nga gastriti dhe sëmundja e ulçerave.

Lexo edhe: Kanceri i gjirit pas lindjes – Faktorët që rrisin rrezikun për nënat e reja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Suplementet ushqimore gjatë kimioterapisë rrisin...

Përdorimi i suplementeve ushqimore gjatë kimioterapisë për kancerin e gjirit mund të jetë i rrezikshëm sepse rrezikon të rritet shansi i përsëritjes. Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga...

A ka lidhje mes pudrës...

Sipas hulumtimeve të botuara në Revistën shkencore të Shoqatës Mjekësore Amerikane (JAMA), nuk ka asnjë lidhje midis përdorimit të talkut për higjienën intime dhe kancerit të vezores. Studimi i talkut...

“Agjërimi i thatë”, trendi i...

Shpesh shohim trende të mirëqenies fizike në internet, të cilat ndonjëherë përmbajnë praktika të çuditshme madje edhe të rrezikshme. I tillë është "agjërimi i thatë", i cili së fundmi po...

Prindërit dhe pediatrit neglizhojnë shëndetin...

Një studim i shëndetit oral, i kryer në 3,000 fëmijë midis moshës 0 dhe 6 vjeç dhe mbi 2.500 prindër zbuloi se 6% e fëmijëve kanë dhëmbë tashmë me kavitet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X