Kanceri metastatik i gjirit: barnat e reja zgjasin mbijetesën

0 0

Kongresi Botëror i Shoqatës Evropiane për Onkologji Mjekësore – ESMO 2021 sjell lajme të reja për kancerin metastatik të gjirit. Për kancerin metastatik të gjirit HER2 pozitiv, në veçanti, janë shfaqur përparime të rëndësishme në drejtim të përmirësimit të mbijetesës në të gjitha nëntipet e tumorit. Rezultatet u prezantuan gjatë Takimit Post ESMO të Italisë në Padova, ngjarje e organizuar nga Shoqata e Grave për Onkologjinë Itali, tashmë në edicionin e katërt.

Një antitrup monoklonal

“Ilaçi trastuzumab-deruxtecan, që i përket kategorisë së antitrupave monoklonalë të konjuguar me kimioterapinë (konjugatet antitrupa-ilaçe) ka treguar një përmirësim të ndjeshëm në mbijetesën pa progresion: në 12 muaj, 75% e pacientëve janë pa progres kundrejt 34% të pacientëve. pacientët e trajtuar me T-DM1, një medikament tjetër i së njëjtës kategori dhe që deri më tani përfaqësonte standardin e terapisë në këtë kontekst – shpjegoi profesoresha Valentina Guarneri, drejtoreshë shkencore e Meeting Post ESMO Itali dhe profesoreshë e rregullt e Universitetit të Padovës dhe drejtoreshë e UOC Onkology 2 i Institutit Onkologjik Veneto IRCCS të Padovës – ilaçi shfrytëzon një mekanizëm veprimi të ngjashëm me kalin e Trojës, duke përdorur antitrupin si mjet për kimioterapinë direkt në mikromjedisin e tumorit.

Në kombinim me terapinë hormonale

Një konfirmim i rëndësishëm ka të bëjë me sëmundjen e ndjeshme endokrine. “Në kombinim me terapinë hormonale, ribociclib përcakton një zgjatje mesatare të mbijetesës së përgjithshme për më shumë se 1 vit në krahasim me terapinë hormonale, duke konfirmuar efektivitetin e kësaj qasjeje terapeutike – vazhdon Dr. Guarneri. Gjithashtu në frontin e trefishtë negativ të sëmundjes, ne patëm konfirmim të efikasitetit të imunoterapisë në kombinim me kimioterapinë e linjës së parë me prezantimin e të dhënave të mbijetesës nga studimi kEynote355. Pembrolizumab në kombinim me kimioterapinë zgjat mbi 7 muaj mesataren e mbijetesës së pacientëve me sëmundje të trefishtë negative, një fakt i rëndësishëm në rastin e një sëmundjeje me prognozë të dobët”.

Fleksibël në doza

Së fundi, në kuadrin e sëmundjes në fazat e hershme, dolën të dhëna interesante për mundësinë e rritjes ose uljes së trajtimit. “Me grupin tim të kërkimit ne prezantuam rezultatet e një meta-analize të kryer në më shumë se 1400 pacientë, e cila tregoi se si, në kontekstin e trajtimit neoadjuvant në pacientët me rrezik të lartë, bllokada e dyfishtë kundër HER2 me trastuzumab dhe lapatinib së bashku me kimioterapinë redukton ndjeshëm rrezikun e rikthimit dhe rrezikun e vdekjes në krahasim me kimioterapinë vetëm me trastuzumab. Një studim tjetër demonstroi mundësinë e uljes së trajtimit me trastuzumab, duke treguar, përsëri me një meta-analizë që përfshiu më shumë se 1100 pacientë, se efikasiteti i 6 muajve të trastuzumab është i ngjashëm me atë të 12 muajve, me kursime të dukshme në kosto dhe toksiciteti”, përfundoi Valentina Guarneri.

Rreth 25% e kancereve të gjirit janë HER2 pozitiv. Këto tumore, të quajtura gjithashtu kanceri metastatik i gjirit HER2 pozitiv, kanë një receptor në sipërfaqen e qelizës për një faktor të rritjes epidermale. Prania e tepërt e këtyre receptorëve në sipërfaqen e qelizave të kancerit të gjirit mund ta bëjë kancerin më agresiv dhe të dëmtojë shëndetin e një gruaje.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X