Kalendari i vizitave dhe analizave se shtatzanise

0 1

Tremujori i parë – Nga fillimi i shtatëzanisë deri në javën e 12 të shtatëzanisë: Vizita e parë duhet të kryhet sa më herët që dyshohet shtatëzania, deri në javën e 10 të shtatëzanisë. Vlerësohet: shtatëzania dhe shëndeti i nënës; bëhet matja e gjatësisë, peshës dhe përcaktimi i indeksit të masës trupore; matja e tensionit të gjakut; analiza e urinës së thjeshtë; urokultura; analiza për grupin e gjakut; faktori Rhezus; analiza për anemi; analiza e glicemisë (sheqeri në gjak); analiza për disa viruse, si hepatiti B, Rubeola etj; ekzaminimi me ekografi për të përcaktuar moshën e shtatzënisë; ekzaminimi për sindromën Doën.

Tremujori i dytë – Nga java e 12 deri në javën e 28 të shtatëzanisë: Gjatë këtij tremujori të shtatëzanisë duhet të kryhen vizita: në javën e 10 – 16; në javën 18 – 20; në javën e 25. Shqyrtohen analizat e dhëna dhe bëhet vlerësimi i: peshës; matja e tensionit të gjakut; analiza e urinës; analiza e gjakut komplet, për anemi dhe antitrupa; analizat e glicemisë (sheqeri në gjak), azotemisë, kreatinemisë, uricemisë, fibrinogjenit, hekurit TORCH, HbsAg; ekzaminimi me ekografi për të përcaktuar anomali; zhvillimin e fetusit apo numrin e tyre.

Tremujori i tretë – Nga java e 28 e shtatzënisë deri në javën e 40 të shtatzënisë: Gjatë këtij tremujori të shtatëzanisë duhet të kryhen vizita: në javën e 28; në javën e 31; në javën e 34; në javën e 36; në javën e 38; në javën e 40. Shqyrtohen analizat e dhëna dhe bëhet vlerësimi: matja e peshës; matja e tensionit të gjakut; analiza e urinës; analiza e gjakut komplet, për anemi dhe antitrupa; analizat e glicemisë (sheqeri në gjak), azotemisë, kreatinemisë, uricemisë, fibrinogjenit, hekurit TORCH, HbsAg; ekzaminimi me ekografi për të përcaktuar anomali, zhvillimin e fetusit apo për të vlerësuar pjekurinë e placentës.

Lexoni dhe: Ekot që duhet të bëhen gjatë muajve të shatzanisë

 
  1. kalendar shtatzani – Pergrate

    […] Kalendari i vizitave dhe analizave se shtatzanisehttps://www.pernenat.al/kalendari-i-vizitave-dhe-analizave-se-shtatzanise/ […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse duhet të pimë më...

Pirja e sasisë së duhur të lëngjeve në ditë është thelbësore në të gjitha fazat e jetës, por gjatë nëntë muajve të pietjes së ëmbël, hidratimi i duhur është i...

Ekzaminimet e tremujorit të parë,...

Shtatzania është një periudhë e bukur, plot emocione, pritje e gëzueshme dhe e mbushur me dashuri. "Mami" është emri më i bukur që mund të marrësh në jetën tënde. Si...

Gratë shtatzanë mbipeshë ekzistojnë, rrobat...

Kur isha 25 javë shtatzënë me fëmijën tim të parë, barku u duk sikur papritmas u shfaq brenda natës. Deri në atë moment, nuk kisha asnjë shenjë, simptomë ose manifestim...

Si të kuptojmë mungesën e...

"Të kesh kujtesë të hekurt", "të shijosh shëndet të hekurt". Dhe kështu me radhë: hekuri është një mineral që gjithmonë është shoqëruar me idenë e forcës dhe mirëqenies. Kërkimet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X