Kalcifikimi i placentes, arsyet dhe trajtimi

0 0

Plaçenta është një organ i mirëfilltë që krijohet brenda barkut të nënës gjatë shtatëzanisë. Rëndësia e saj është jetike për fetusin, i cili nëpërmjet saj ushqehet dhe merr oksigjenin e nevojshëm, për këtë arsye është shumë e rëndësishme që gjendja e saj të jetë e mirë, edhe pse duke filluar nga java e 33-të e shtatëzanisë ajo fillon të kalçifikohet, pra të vjetërsohet (plaket). Problem konsiderohet nëse ky kalcifikim ndodh para periudhës normale.
Cilat janë komplikacionet që shfaqen nëse plaçenta vjetërsohet para kohe?
Nëse ndodh diçka e tillë fetusi nuk do të ushqehet në mënyrën e duhur gjë e cila do të shkaktojë vonesë në rritje dhe zhvillim.
Cilat janë shkaqet?
Ato mund të jenë:
 Konsumimi i duhanit gjatë shtatëzanisë (faktor rreziku konsiderohet edhe tymi pasiv);
 Diabeti gestacional;
 Hipertensioni.
Si duhet të veprojë gruaja në këtë rast?
Një problem i tillë i këtij organi kaq të rëndësishëm nuk jep ndonjë simptom specifike tek nëna, e megjithatë mjeku mund ta dallojë atë mjaft lehtësisht me anën e një ekografie gjatë vizitës së rutinës. Nëse mjeku konstaton diçka të tillë do të fillojë trajtimin me medikamentet e nevojshme, ndërkohë gruaja duhet të qëndrojë sa më shumë të jetë e mundur në rregjim shtrati në mënyrë që fetusi të marrë sa më shumë të jetë e mundur oksigjen. Nëse do të jetë e nevojshme mjeku do të kërkojë gjithashtu edhe kryerjen e një lindje të parakohshme, dhe sigurisht që kjo duhet të ketë parësore shëndetin dhe mirëqënien e fëmijës.

Lexoni dhe: Cilat jane shtatzanite me te rrezikuara nga placenta previa dhe cfare ndodh ne kete rast

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X