Kafshët shtëpiake dhe shtatzania, siguria e nënës së ardhshme

0 0

Një nga shqetësimet më të mëdha shëndetësore të lidhura me kujdesin ndaj kafshëve shtëpiake në shtatzani është toksoplazmoza, një parazit që macet mund të mbajnë dhe të ekskretojnë në feçen e tyre. Megjithëse shanset për t’u infektuar janë shumë të ulta, veçanërisht nëse keni mace shtëpie, toksoplazmoza mund të jetë e dëmshme për fëmijën tuaj gjatë ose pak para shtatzanisë.

Lajmi i mirë: Nëse e keni pasur macen tuaj prej disa kohësh, ka të ngjarë që tashmë të jeni imune ndaj toksoplazmozës sepse me siguri tashmë keni qenë të infektuar me të ashtu siç kanë qenë shumica e pronarëve të maceve.

Ekziston një test i thjeshtë gjaku që do të konfirmojë imunitetin tuaj, por nuk do të jetë i dobishëm nëse nuk testoheni para se të konceptonit; testet nuk janë aq të ndjeshme sa të tregojnë nëse keni një infeksion të ri apo thjesht keni antitrupa nga një infeksion i vjetër. Bisedoni me mjekun tuaj për të parë nëse jeni testuar para se të mbeteni shtatzënë. Dhe si një masë paraprake, ju mund të ngarkoni dikë tjetër me detyrën e hedhjes së mbeturinave të kafshës përgjatë muajve të shtatzanisë.

Mund ta merrni toksoplazmozën edhe përmes kopshtarisë – paraziti mund të gjendet në tokë – ose duke rënë në kontakt me mish të papërpunuar ose pak të pjekur. Kështu që, lani duart shpesh, sidomos pas përgatitjes së ushqimit, dhe nëse duhet të ndryshoni kutinë e mbetjeve të maces  ose të merreni me kopshtari, sigurohuni që të vishni doreza mbrojtëse.

Sa i përket qenushit dhe koteles tuaj, ju mund të duhet të ndërmarrni disa hapa për t’i përgatitur ata për ardhjen e fëmijës.

Përdorni një kukull si fëmijë në javët para lindjes dhe demonstroni me të të gjitha hapat e kujdesit të fëmijës, merreni në krahë, shëtiteni në shtëpi etj.

Një qasje e mirë është që gradualisht t’i përvetësoni ata që të kalojnë pak më pak kohë me ju.

Dhe më e rëndësishmja: Asnjëherë mos e lini fëmijën vetëm me kafshën tuaj.

Ndërkohë, shijoni kafshët shtëpiake dhe shtatzaninë tuaj!

Lexo edhe: Sipas studimeve, kafshet shtepiake e zhvillojne me teper femijen


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lindja me operacion nuk të...

Një nënë 31 vjeçare, rrëfen këndvështrimin e saj mbi komentet që bëjnë njerëz të ndryshëm për mënyrën e lindjes, qoftë kjo e zgjedhur nga nëna, qoftë mënyra e vetme që...

Pse duhanpirja dëmton pjellorinë, sidomos...

Është zbuluar një tjetër pasojë negative e cigares, e cila shton rrezikun e kancerit, goditjes në tru dhe sulmit në zemër: tashmë edhe vështirësinë për t'u bërë prindër. Pirja e...

5 hapa që mund t’ju...

Çdo 4.5 minuta, një fëmijë lind me një defekt në lindje në SHBA. Defektet e lindjes ndodhin në 3-4% të të gjitha shtatzënive. Këto janë shifra që nuk duhet të...

Ekzaminimet e rëndësishme gjatë shtatzënisë...

Të dashura nëna të ardhshme,  Para se të gjithash pranoni urimet tona të përzemërta! Ju urojmë shtatzëni të qetë dhe të shëndetshme. Për t'ju informuar se çfarë duhet të prisni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X