Kafshët shtëpiake dhe shtatzania, siguria e nënës së ardhshme

0 0

Një nga shqetësimet më të mëdha shëndetësore të lidhura me kujdesin ndaj kafshëve shtëpiake në shtatzani është toksoplazmoza, një parazit që macet mund të mbajnë dhe të ekskretojnë në feçen e tyre. Megjithëse shanset për t’u infektuar janë shumë të ulta, veçanërisht nëse keni mace shtëpie, toksoplazmoza mund të jetë e dëmshme për fëmijën tuaj gjatë ose pak para shtatzanisë.

Lajmi i mirë: Nëse e keni pasur macen tuaj prej disa kohësh, ka të ngjarë që tashmë të jeni imune ndaj toksoplazmozës sepse me siguri tashmë keni qenë të infektuar me të ashtu siç kanë qenë shumica e pronarëve të maceve.

Ekziston një test i thjeshtë gjaku që do të konfirmojë imunitetin tuaj, por nuk do të jetë i dobishëm nëse nuk testoheni para se të konceptonit; testet nuk janë aq të ndjeshme sa të tregojnë nëse keni një infeksion të ri apo thjesht keni antitrupa nga një infeksion i vjetër. Bisedoni me mjekun tuaj për të parë nëse jeni testuar para se të mbeteni shtatzënë. Dhe si një masë paraprake, ju mund të ngarkoni dikë tjetër me detyrën e hedhjes së mbeturinave të kafshës përgjatë muajve të shtatzanisë.

Mund ta merrni toksoplazmozën edhe përmes kopshtarisë – paraziti mund të gjendet në tokë – ose duke rënë në kontakt me mish të papërpunuar ose pak të pjekur. Kështu që, lani duart shpesh, sidomos pas përgatitjes së ushqimit, dhe nëse duhet të ndryshoni kutinë e mbetjeve të maces  ose të merreni me kopshtari, sigurohuni që të vishni doreza mbrojtëse.

Sa i përket qenushit dhe koteles tuaj, ju mund të duhet të ndërmarrni disa hapa për t’i përgatitur ata për ardhjen e fëmijës.

Përdorni një kukull si fëmijë në javët para lindjes dhe demonstroni me të të gjitha hapat e kujdesit të fëmijës, merreni në krahë, shëtiteni në shtëpi etj.

Një qasje e mirë është që gradualisht t’i përvetësoni ata që të kalojnë pak më pak kohë me ju.

Dhe më e rëndësishmja: Asnjëherë mos e lini fëmijën vetëm me kafshën tuaj.

Ndërkohë, shijoni kafshët shtëpiake dhe shtatzaninë tuaj!

Lexo edhe: Sipas studimeve, kafshet shtepiake e zhvillojne me teper femijen


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X