Ju dhemb shpina? Fajin e ka karantina

0 0

Orë të gjata duke punuar ulur para kompjuterit ose telefonit celular. Nëse kësaj i shtojmë faktin se, kur palestrat dhe pishinat janë të mbyllura, lëvizim më pak, është e qartë arsyeja pse gjatë pandemisë, janë shtuar personat që ankohen se vuajnë nga dhimbja e shpinës.

Gratë preken më shumë

Sipas hulumtimit të fundit ndërkombëtar, problemi ka arritur që të prekë 43.8% të njerëzve për shkak të bllokimeve, me një prevalencë të lehtë midis grave. Këto janë të dhënat e marra nga një sondazh i fundit i kryer nga një grup studiuesish nga Arabia Saudite, Rumania dhe Kroacia dhe të botuara në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimit Mjedisor dhe Shëndetit Publik, sipas të cilit duket se përqindja e njerëzve që vuanin nga dhimbja e shpinës vuante një rritje totale prej 11% pas karantinës.

Në mënyrë të veçantë, njerëzit më të prekur ishin ata midis moshave 35 dhe 49, me një indeks të masës trupore të barabartë ose më të madh se 30, që i nënshtroheshin niveleve të larta të stresit dhe persona që qëndronin gjatë ulur. Me dhimbje të vazhdueshme të shpinës gjatë periudhës së karantinës ishin kryesisht gratë që u ankuan gjithashtu për ndjenja të të përzierave, marramendje, stres dhe nervozizëm.

Sidoqoftë, shpina nuk ishte pjesa e vetme e trupit e prekur: njerëzit gjithashtu gjithnjë e më shumë hasnin probleme me qafën (+ 17,44%), shpatullat (+ 25,41%), gjoksin (+74), 44%) dhe këmbët (+ 40,40%). Rol kryesor luan fakti se përqindja e njerëzve që nuk praktikuan aktivitet fizik u rrit me 173.97%, duke shkuar nga 7.3 në 20% pas bllokimit.

Disa këshilla të dobishme

Parandalimi i dhimbjes së shpinës padyshim që fillon në tryezë me një dietë të shëndetshme, të pasur me fibra dhe perime dhe me pak yndyrna dhe ushqime të përpunuara: shmangia e mbipeshës, në fakt, është kushti kryesor për të mos pasur probleme shumë më serioze me shtyllën kurrizore. Vazhdon me ushtrime të shtrirjes dhe forcimit të muskujve për të përmirësuar fleksibilitetin e shpinës: mjafton vetëm një çerek ore në ditë për të rritur lëvizjen dhe për të mbajtur nën kontroll dhimbjen e shpinës.

Sa më shpejt të jetë e mundur është mirë të përpiqeni të lëvizni, madje vetëm për një shëtitje për të ecur me qenin, duke u siguruar që të vishni këpucë të rehatshme: është një ushtrim i thjeshtë që nga njëra anë ndihmon që muskujt të lëvizin dhe të aktivizojnë qarkullimin dhe nga ana tjetër stimulojnë metabolizmin dhe djegin kalori për të mbajtur peshën në nivele optimale.

A ke dini se?

Akulli ose shishja me ujë të nxehtë, sipas nevojave dhe shprehive, janë truke të vogla që mund të ndihmojnë në luftimin e dhimbjeve të shpinës.

Lexo edhe: 3 ushtrime të thjeshta që ju lehtësojnë dhimbjen e shpinës gjatë shtatzanisë!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë është acidi hialuronik? Cilët...

Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të përdorur në produktet tuaja të kujdesit të lëkurës, ka të ngjarë të keni hasur diçka të quajtur acid hialuronik për lëkurën. Megjithëse emri e...

Ulet numri i lindjeve dhe...

Për vitin 2020 në Shqipëri, bonusi i bebeve u shpërnda për 36,188 lindje apo rreth 4,5% më pak se një vit më parë. Sipas shifrave të Ministrisë të Shëndetësisë në...

Bashkëshorti kthehet nga ushtria, surprizon...

Si bashkëshortja e një ushtari, Cydney Cooper është mësuar t'i bëjë gjërat vetëm. Por kur ajo solli në jetë vajzat e saj binjake para kohe, e ndjeu më shumë se...

Bukuria fillon me lëkurë të...

Slogani i Neutrogena është shumë i thjeshtë: Ne nuk jemi kundër plakjes, por jemi kundër rrudhave. Ne jemi për promovimin e bukurisë së plakjes me një lëkurë të shëndetshme, të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X