Jo të gjitha perimet kanë nevojë të qërohen nga lëkura

0 0

Heqja e lëkurës së perimeve kërkon shumë punë dhe për disa ekspertë të kuzhinës, është kohë e humbur dhe e çuar dëm.

Bea Johnson nuk ka një qërues perimesh. Këtë fakt e mësova vite më parë, ndërsa lexoja librin e saj dhe kjo bëri shumë përshtypje. Si rezultat i mos zhveshjes së perimeve, përgatitja e ushqimit është shumë më e shpejtë dhe ne përfitojmë nga vitaminat që gjenden vetëm në lëkurë.

Në një artikull në Washington Postbacks Johnson rendit përfitimet, duke thënë se ka shumë më shumë fibra në pjesën e jashtme të perimeve dhe se një larje e mirë është e mjaftueshme për të pastruar një perime dhe për të qenë në gjendje për t’u ngrënë. Sa i përket trajtimit të pesticideve, zhveshja nga lëkura nuk është aq e efektshme sa disa njerëz mund ta mendojnë.

“Heqja e lëkurës nuk garanton eliminimin e pesticideve. Nëse jeni të shqetësuar për ekspozimin ndaj tyre, sigurisht që mund të zgjidhni të blini produkte organike”.

Kjo nuk do të thotë që të ndaloni së qëruari gjithçka. Disa perime kanë nevojë, të tilla si rrënja e selinosë.

Por shumë të tjera, si karotat, trangujt, kungulli, patatet, patatet e ëmbla, rrepat dhe panxhari, mund të gatuhen së bashku me lëkurën. 

Lexo edhe: 14 këshilla për të ruajtur frutat dhe perimet sa më gjatë të jetë e mundur


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X