Jeni nene e re? Largoni te gjitha dyshimet rreth…

0 0

Jeni nënë e re? Atëherë nuk mund të mos keni dyshime në lidhje me…
• Fontanelën që pulson. Ju duhet të shqetësoheni nëse kjo zonë është e fryrë dhe e skuqur, kryesisht kur fëmija ka temperaturë, është i irrituar dhe i këputur.
• Lëviz dhe grindet në gjumë. Bebet e vogla mund të ndihen keq në gjumë ndërsa përjetojnë në formë ëndrre, ndjesinë e një bebeline të papastër, apo një ndjesi pozitive për shembull thithja e gjirit gjë e cila do t’i bëjë ata të reagojnë edhe në gjumë.
• Nëse e vendos në relaks mund të shfaqen probleme në qafë? Jo kjo nuk përbën asnjë rrezik për fëmijën.
• Mund të jetë e rrezikshme për sytë drita e diellit? Po, kjo mund të dëmtojë sytë e fëmijës dhepër këtë arsye ekspozimi i tyre në mënyrë direkte në diell duhet të evitohet.
• Sytë e fëmijës janë të “shtrembër”. Kjo është e vështirë të përcaktohet gjatë 6-të muajvetë parë të jetës sepse shikimi mund të devijojë edhe si pasojë e lodhjes që mund të shkaktojë pamja e një objekti të caktuar.
• E njeh fëmija zërin e nënës dhe babait? Sigurisht që po. Fëmija e njeh zërin e nënës dhe babait qysh në jetën intra-uterine (brenda barkut të nënës).
• Teshtin gjithmonë, është ftohur? Në raste shumë të rralla bëhet fjalë për ftohje. Në tëvërtetë fëmija teshtin si një refleks për të liruar hundët.
• Përse fëmija im e ka barkun e fortë? Barku i fortë vjen si pasojë e pranisë së ajrit brenda tij. Në momentin që ajri del barku duket më i butë dhe i shfryrë.
• Duhet të shtyj lëkurën e organit mashkullor nga mbrapa? Jo! Deri në fund të vitit të parë të jetës nuk duhet ta bëni këtë pasi nëtë kundërt mund të shkaktoni ndonjë dëmtim.
• Është normale shputa e sheshtë e këmbës? Po, deri në moshën 3-4 vjeçare harku mund të mos shfaqet në këmbën e fëmijës dhe kjo është dicka normale.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X