Jam shtatzanë, por nuk i ha perimet. A dëmtohet fëmija im?

0 0

Të ushqehemi mirë është një nga faktorët më të rëndësishëm që përcaktojnë cilësinë e jetës gjatë përditshmërisë sonë, dhe aq më tepër ushqyerja gjatë shtatzënisë, e cila duhet të jetë padyshim e pasur në vlera yshqyese. Por edhe unë, si një pjesë e konsiderueshme e njerëzve të cilët nuk pëlqejnë të konsumojnë ushqime të caktuara, nuk i ha perimet. A jam unë duke e rrezikuar fëmijën tim?

Jo, ju nuk do ta dëmtoni fëmijën tuaj. Megjithatë, fëmija juaj ka nevojë për të ngrënë një shumëllojshmëri të ushqimeve të shëndetshme. Ju mund të zëvendësoni perimet me frutat.

Një gotë me lëng frutash të freskët (jo një pije) do të ishte ide e mirë. Edhe frutat e thata janë një mundësi e mirë.

A i urreni vërtet të gjitha perimet?

Perimet nuk përfaqësohen vetëm nga lakra dhe brokoli. Mund të përdorni piper, patate të ëmbla në receta të ndryshme etj.

Kërpudhat mund të jenë nëj zëvendësues i mirë i produkteve që mungojnë në dietën tuaj.

Përpiquni t’i integroni perimet që nuk hani dot në omletë. Pra ekpserimentoni me gjëra të ndryshme për të parë se çfarë funskionon për ju.

Ju gjithashtu mund të përdorni purenë e avokados.

Lexo edhe: Konsumi i perimeve ne shtatzani ul rrezikun per tu prekur nga astma


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X