Ja si te dobesoheni duke pire uje

0 0

Sapo keni sjellë në jetë një fëmijë dhe nuk dini si të ulni peshën që keni marrë gjatë shtatëzanisë duke qënë se me shumë mundësi jeni duke ushqyer fëmijën me gji? Uji është një faktor që ndikon mjaft pozitivisht në këtë aspekt edhe pse duhet të shoqërohet nga një dietë e mirë ushqimore si edhe aktiviteti fizik.

Sa ujë duhet të pijmë për t’u dobësuar?

Sipas studimeve kjo mund të arrihet nëse pini 2 lt ujë në ditë. Nuk ka rëndësi nëse do ta bëni këtë para, pas apo ndërmjet vaktit. E rëndësishme është të pini këtë sasi uji në mënyrë që të favorizohet përshpejtimi i efektit dobësues.

Përse uji favorizon dobësimin?

Uji ju ndihmon të dobësoheni sepse:
• Ju jep ndjesinë e të qënit të ngopur;
• Ndihmon metabolizmin dhe harxhon kaloritë;
• E mban trupin të hidratuar;
• Përmirëson proçesin e urinimit;
• Stimulon termogjenezën, pra prodhimin e nxehtësisë së trupit.

Ujë, por edhe lëngje frutash
Mund të jetë edhe një sasi e mirë lëngje frutash ose perimeshtë shtydhura, në të cilat mund të shtoni pak limon. Edhe në ujë mund të hidhni pak lëng limoni.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X