Ja kur perdoret injeksioni qe maturon mushkerite e fetusit

0 0

Edhe në ditët e sotme lindjet prematurë përbëjnë një rrezik të madh për shëndetin e fëmijës. Një nga komplikacionet më të mëdha që shfaqet në rastin e një lindje para kohe është paaftësia e mushkërive për të kryer funksionin e tyre si pasojë e një zhvillimi jo të mjaftueshëm brenda barkut të nënës. Shpesh bebi pas një lindje prematurë mund të përjetojë edhe një stres respirator (në frymëmarrje).
Zhvillimi i mushkërive të bebes brenda barkut të nënës
Etapat më të rëndësishme të zhvillimit të mushkërive të fetusit ndahen në 3 faza:
• Në atë të javës së 20-të;
• Të javës së 24-t;
• Të javës 20-36-të.
Të gjitha gratë që kanë një rrezik për lindje të parakohshme duke filluar nga java e 24-t deri në javën e 33+6, duhet të marrin një trajtim me kortikosteroidë të cilat do të vihen në funskion të pjekjes së mushkërive të bebes. Efikasiteti i medikamentit vërehet pas 24 orësh deri në 7-të pasi është marrë edhe doza e dytë.
Kur lindja do të ndodhë me operacion çezarian…
Sipas disa studimeve, lindjet e kryera me operacion çezarian para javës së 39-të kanë një rrezik më të madh për të zhvilluar probleme në frymëmarrje dhe për këtë arsye nëna duhet të marrë një dozë të caktuar kortikosteroidësh.
Cilët janë kortikosteroidët që zakonisht përdoren?
• Betametazoni: 12 mg i ndarë në dy doza të marra në një distancë prej 24 orësh;
• Desametazoni: 6 mg i ndarë në 4 doza me distancë prej 12 orësh.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X