X

Kryesore

Ja cili eshte ushqimi i duhur per femijen tuaj

Në momentin që do të filloni të ushqeni fëmijën me ushqime të ngurta do të keni dy mundësi zgjdhje: ushqimet e përgatitura në shtëpi si edhe ushqimet e gatshme. Zgjedhja e parë ju jep mundësinë të dini me saktësi së çfarë po ha fëmija, dhe e dyta ju jep prakticitet.

Cila është zgjidhja e duhur?

Fëmija duhet të hajë gjithmonë ushqime të stinës. Ato duhet të jenë në verë të pasura me ujë dhe në dimër me tepër vlera ushqyese. Vlerat ushqyese të perimeve dhe frutave nuk do të jenë të plota nëse ushqimet janë të konservuara, si pasojë e përgatitjes së tyre për një jetëgjatësi më të madhe.

Ushqimet e përgatitura në shtëpi janë një alternativë e mirë për të kursyer para dhe jo vetëm. Nëna ka mundësi të zgjedhë gjithmonë ushqime të shëndetshme për fëmijën e saj në varësi të stinës. Në stinën e dimrit nëna mund të kombinojë perimet me drithërat, ku ideali në këtë periudhë do të ishte orizi dhe mielli i orizit. Përsa i përket stinës së verës drithi ideal do të ishte meli (lloj drithi me gjethe si te grurit qe nxjerr siper nje koke te pasur me kokrra te vogla), i cili do të luftojë edhe problemet me konstipacionin. Këto drithëra janë pa përmbajtje gluteni, të pasura me magnez dhe kalçium, dhe më pas mund të përdoren edhe drithërat e tjera të pasura edhe me gluten.

Gjithashtu ushqimi i përgatitur në shtëpi mund të përgatitet sipas trashësisë që do fëmija në çdo moment. Dhe ndërsa fëmija merr të gjitha vitaminat dhe vlerat ushqyese, percepton edhe shijen “origjinale” të frutave dhe perimeve, gjë që është në favor të një ushqyerje më efektive në të ardhmen.

Lexoni dhe: Ushqyerja e femijes, cfare rendesie kane dritherat?

Comments

comments

Me shume ne: Udhezime per ushqyerjen
sallate me avokado
Avokado, nje oaz mireqenie per femijen, disa kombinime

Avokado është një ushqim shumë i shëndetshëm për fëmijën dhe jo vetëm. Ky frut konsiderohet si “mbreti” në piramidën ushqimore....

Close