loading

Ja cili eshte ushqimi i duhur per femijen tuaj

0 0

Në momentin që do të filloni të ushqeni fëmijën me ushqime të ngurta do të keni dy mundësi zgjdhje: ushqimet e përgatitura në shtëpi si edhe ushqimet e gatshme. Zgjedhja e parë ju jep mundësinë të dini me saktësi së çfarë po ha fëmija, dhe e dyta ju jep prakticitet.

Cila është zgjidhja e duhur?

Fëmija duhet të hajë gjithmonë ushqime të stinës. Ato duhet të jenë në verë të pasura me ujë dhe në dimër me tepër vlera ushqyese. Vlerat ushqyese të perimeve dhe frutave nuk do të jenë të plota nëse ushqimet janë të konservuara, si pasojë e përgatitjes së tyre për një jetëgjatësi më të madhe.

Ushqimet e përgatitura në shtëpi janë një alternativë e mirë për të kursyer para dhe jo vetëm. Nëna ka mundësi të zgjedhë gjithmonë ushqime të shëndetshme për fëmijën e saj në varësi të stinës. Në stinën e dimrit nëna mund të kombinojë perimet me drithërat, ku ideali në këtë periudhë do të ishte orizi dhe mielli i orizit. Përsa i përket stinës së verës drithi ideal do të ishte meli (lloj drithi me gjethe si te grurit qe nxjerr siper nje koke te pasur me kokrra te vogla), i cili do të luftojë edhe problemet me konstipacionin. Këto drithëra janë pa përmbajtje gluteni, të pasura me magnez dhe kalçium, dhe më pas mund të përdoren edhe drithërat e tjera të pasura edhe me gluten.

Gjithashtu ushqimi i përgatitur në shtëpi mund të përgatitet sipas trashësisë që do fëmija në çdo moment. Dhe ndërsa fëmija merr të gjitha vitaminat dhe vlerat ushqyese, percepton edhe shijen “origjinale” të frutave dhe perimeve, gjë që është në favor të një ushqyerje më efektive në të ardhmen.

Lexoni dhe: Ushqyerja e femijes, cfare rendesie kane dritherat?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të kemi sa më...

Rritini vetë ushqimet tuaja Edhe nëse jetoni në një apartament, ky nuk është justifikim. Në ballkon mund të mbillni sallata apo erëza të ndryshme me të cilat të shoqëroni çdo...

A duhet zëvendësuar mishi i...

Për shumë vite, shumë ekspertë të shëndetit kanë menduar se zëvendësimi i mishit të kuq me mish të bardhë ishte zgjidhja e duhur. Mishi i kuq ka qenë i lidhur...

Përfitimet shëndetësore nga boronicat e...

Boronicat e kuqe mbajnë nën kontroll rezistencën ndaj antibiotikëve Nëse keni infeksione të traktit urinar, marrja e antibiotikëve pas disa kohësh mund të mos jetë efektive, pasi ju do të...

Si te gatuajme tave kosi?

Përbërësit për 4-5 persona 4-5 thela mish qingji (mund të përdoret edhe mish pule sipas preferencës); 1.5 kg kos të ëmbël; 3 lugë gjelle miell; 2 lugë gjelle oriz; 1...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X