Ja cilat jane momentet me te rendesishme gjate shtatezanise

0 0

Gjatë 9 muajve të shtatëzanisë gruaja do të përjetojë emocione të shumta por edhe momente vështirësie, ankthi, frike. Dhe ndër momentet më të rëndësishme të kësaj periudhe mund të specifikojmë:
• Marrja e rezultatit pozitiv nga testi i shtatëzanisë. Ai është një moment i paharueshëm dhe zakonisht gruaja do ta ruajë si një kujtim të bukur atë test.
• Dhënia e lajmit. Një emocion i madh do të jetë momenti i kur gruaja do t’i japë babait të ardhshëm, por edhe personave më të afërm si prindërit e saj dhe të bashkëshortit, motrës, vëllait.
• Ndierja e lëvizjes së parë. Nuk ka rëndësi se sa lindje mund të keni bërë apo sa kohë ka kaluar nga lindja, lëvizjet e para të bebes nuk harrohen asnjëherë.
• Momentet e para të dukjes së barkut. Ai barku i vogël dhe rrumbullak që ka filluar të duket do të jetë një emocion i papërshkrueshëm për nënën.
• Blerja e veshjeve premaman. Rritja e barkut zakonisht përkon edhe me blerjen e veshjeve të posaçme për gra shtatëzëna.
• Zbulimi i gjinisë së fëmijës. Ky është momenti më emocionues sepse nëna fillon ta perceptojë atë si një qënie që i referohet një gjinie përkatëse. Fillon të mendojë për emrin e tij apo të saj.
• Blerja e sendeve së të porsalindurit. Kjo është faza më zbavitëse e shtatëzanisë. Më pas larja, hekurosja, rregullimi i sendeve të bebes, gjithcka është një emocion i vërtetë.
Lindja. Kjo është një eksperiencë që do t’ju bëjë të njihni edhe më shumë vetveten, të zbuloni sa e fortë jeni dhe më pas të doni pafund një qënie aq të vogël.

Lexoni dhe: Emocionet e bebes ndersa eshte duke ardhur ne jete, hap pas hapi… 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X