Ja cfare te beni nese femija djersin ndersa fle

0 0

Shpesh na ka ndodhur që të zgjohemi gjatë natës dhe të gjejmë fëmijën tonë të zbuluar nga batanijet apo jorgani, dhe pavarësisht kësaj ai mund të jetë tepër i djersitur.
Si është e mundur një gjë e tillë?
Kjo djersitje e fëmijës gjatë natës është një fenomen shumë i shpeshtë dhe shkaktohet si pasojë e maturimit të pamjaftueshëm të sistemit nervor parasimpatik. Edhe pse i djersitur fëmija në më të shumtën e rasteve vazhdon të flejë i qetë në shtratin e tij. Megjithatë nuk duhet të përjashtojmë edhe shkaktarët e tjerë si: ulja e temperaturës me anën e medikamenteve, po kalon një apnea gjumi (mbajtje e frymëmarrjes), po kalon një ngritje të glicemisë, ka ngrënë shumë, ka qënë tepër i mbuluar, shtëpia është shumë e nxehtë, ka pasur një makth, është sonambul etj.
Si duhet të veprojmë?
Duhet të flisni me mjekun e fëmijës dhe t’i përshkruani me detaje është që ndodh me fëmijën tuaj. Ju duhet gjithashtu të mos e mbuloni shumë fëmijën tuaj gjatë gjumit si edhe të evitoni që ai të flejë në një ambient të nxehtë dhe të thatë. Temperatura nuk duhet të jetë më e lartë se 19-20 gradë. Nuk duhet ta vishni me veshje sintetike, por pizhama pambuku dhe të ngrohta gjatë dimrit. Darka duhet të jetë tepër e lehtë dhe pa përmbajtje sheqeri. Gjatë ditës fëmija duhet të hidratohet mirë duke pirë mjaftueshëm ujë natyral.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X