Ja cfare pesojne burrat pas lindjes se femijes

0 0

Pas lindjes së fëmijës, burrat përballen me një rënie të nivelit të testostetronit në rreth 30%, gjë e cila shkaktohet nga mungesa e gjumit, lodhja fizike, rritja e stresit etj.

Por a e dini si ndikon kjo renie e testosteronit tek ata?
Duke qënë kështu, babai i ri do të paraqitet më i ndjeshëm dhe i duruar. Sipas disa studimeve të kryera në vitin 2015, në momentin që fëmija është duke qarë apo ka një shqetësim të caktuar, niveli i homronit bie dhe ai shfaqet më i ndjeshëm, duke shfaqur gjithashtu edhe një sërë sjelljesh që favorizojnë zhvillimin social, emocional dhe konjuktiv të fëmijës.
Kur babai është në gjendje të provojë këto emocione?
Është provuar se tek babai shfaqet një aktivizim i veçantë neuronesh që shfaqet vetëm në momentet kur fëmija është duke qarë apo në vështirësi, dhe jo ndërsa është duke qeshur. Sipas studiuesve të Strange Situation, ky konsiderohet si një mekanizëm shumë i dobishëm që ka të bëjë me përkujdesjen e babait në drejtim të fëmijës. Pra, jo të gjithë baballarët vuajnë nga shenja të depresionit post-partum (sindroma kalimero), tek disa prej tyre rënia e nivelit të testosteronit sjell përfitime për të gjithë familjen.

Lexo edhe: A duhet te marrin pjese burrat ne rritjen e femijes?

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X