loading

Ja cfare perfitoni nese jeni shtatzane ne shtet te huaj

0 0

E drejta e gruas shtatëzanë në spitalet e shtetit italian

Gratë shtatëzëna kanë të drejtë shërbimi falas në spitalet publike dhe në strukturat e akredituara, për disa lloje analizash klinike dhe laboratorike, për disa vizita të specializuara, për kurse përgjatë kohës së shtatëzanisë të organizuara nga konsultorja familjare, për shtrimin për të lindur dhe për kurimin si pasojë e sëmundjeve të mundshme.

Rregjistrimi i fëmijës

Rregjistrimi duhet të bëhet në:

  • zyrat e gjëndjes civile të komunës ku banon nëna ose në komunën ku ka lindur fëmijën, brenda 10 ditëve nga lindja;

ose

  • në zyrat e administratës së të njëjtit spital ku ka lindur fëmija, brenda 3 ditësh nga lindja.

Dokumentat e nevojshme janë:

Çertifikata e lindjes e lëshuar nga spitali dhe dokumentat e prindëve.

Kur gruaja nuk ka lejë qëndrimi

Gruaja e huaj shtatëzënë që nuk ka leje qëndrimi mund ta kërkojë atë për periudhën e shtatëzanisë dhe për 6 muajt e parë pas lindjes së fëmijës, duke paraqitur në kuesturë një çertifikatë mjeku që vërteton muajin e shtatëzanisë së gruas dhe kohën kur duhet të lindë.

Kur gruaja ka gjendje të keqe ekonomike

Gratë që ndodhen në vështirësi të madhe, munden t’i drejtohen enteve lokale (komunës, bashkisë, shërbimeve të vëndit ku ndodhet) ose shoqatave (asosiacioneve) të specializuara që parashikojnë ndërhyrje konkrete për ndihmë e për mbështetje sociale, psikologjike dhe në disa raste ekonomike

Lexo dhe: Bonus edhe per nenat e huaja qe lindin ne Itali!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjekët ngrejnë alarmin: Lindjet në...

Neonatologët ngrenë alarmin për lindjet në shtëpi, një zgjedhje që, sipas Sinit (Shoqëria Italiane e Neonatologjisë), vë në rrezik shëndetin e fëmijës dhe nënës. Megjithëse përqindja është ende e ulët...

Sindroma e alkoolit të fetusit,...

Konsumi i alkoolit gjatë shtatzanisë mund të shkaktojë keqformime dhe aftësi të kufizuara të njohura si sindroma alkoolike e fetusit. Një test i ri mund ta zbulojë atë herët. Tani...

Infeksioni i rëndë preku foshnjën...

Infeksionet dhe mikrobet nuk i do askush, por rreziku i tyre është edhe më i lartë gjatë shtatzanisë. Bree Pennie ishte 20 javë shtatzënë, kur, pa dijeninë e saj, fëmija...

Problemet me sytë që nuk...

Të vjellat e mëngjesit, gjinjtë që dhembin, këmbët e fryra - lista e simptomave të zakonshme të shtatzënisë vazhdon dhe vazhdon. Por një përvojë më pak e njohur e nënës...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X