Ja cfare nuk duhet t’i beni nje te porsalinduri!

0 1

Keni sjellë një fëmijë në jetë? Ja cila është guidë që do t’ju vijë në ndihmë në situata të ndryshme.
 Nuk duhet të shtyni poshtë lëkurën e organit gjenital. Kjo mund të shkaktojë shenja të brendshme të cilat dëmtojnë organin gjenital.
 Mos i shtrydhni gjinjtë e fëmijës, kjo edhe nëse janë të fryra. Një gjendje e tillë shkaktohet nga hormone e nënës, të cilat kalojnë nëpërmjet placentës tek fëmija. Diçka e tillë është shumë normale dhe kalon vetë. Nëse gjinjtë shfaqen të skuqur dhe të fryrë duhet të shkohet tek mjeku.
 Bebi nuk duhet të flejë përmbys apo anash. Një pozicion i tillë është tepër i rrezikshëm pasi mund të shkaktojë SIDS.
 Mos luani duke e hedhur fëmijën në ajër, kjo pasi poshtë krahëve të fëmijës mund të shkaktohen fraktura në momentin e pritjes.
 Mos e tundni fëmijën pasi mund të dëmtoni trurin e tij.
 Mos i jepni fëmijës limon nëse e zë lemza. Ajo largohet vetë ose duke e vendosur fëmijën në gji.
 Mos e lyeni biberonin fallco me mjaltë apo sheqer. Këto dy ushqime duhet të futen në dietën e fëmijës, qoftë edhe në këtë mënyrë në moshën e duhur.
 Mos e ushqeni fëmijën e ushqime të ngurta para muajit të 6-të të jetës, sidomos nëse ai ushqehet me gji.
 Mos përdorni asnjëherë aspirinë tek fëmija, kjo është diçka tepër e rrezikshme për trurin dhe mëlcinë e tij.
 Mos e përdorni rrethoren, në mënyrë që fëmija të fitojë në kohën dhe mënyrën e duhur aftësitë e tij motorike.
 Fëmija nuk duhet të qëndrojë shumë ulur në karrigen e ushqyerjes nëse është 4-6 muajsh. Ai duhet të fitojë këtë aftësi në mënyrë spontane.

Lexoni edhe: Ditet e para pas lindjes, kujdesi i pergjithshem i bebes 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X