Ja çfarë mund ta bindë një prind që ngurron të vaksinojë fëmijën e tij

Çfarë e shtyn një prind të mos vaksinojë fëmijët e tij? Një studim i ri tregon se çfarë ndikon nëse vaksinimi do bëhet plotësisht apo jo.
0 0

Sipas një raporti të ri “Burimi i Mirëbesuar” në revistën PLOS ONE, disa prindër mund të rimendojnë qëndrimin e tyre për të mos vaksinuar fëmijët e tyre nëse jetojnë pranë epidemive.

Dhe për shumë prindër vendimi për të vaksinuar më shpesh fëmijën qëndron në mënyrën se si njerëzit i shohin autoritetet e shëndetit publik.

Dr. Florian Justwan, autori kryesor dhe profesori i shkencave politike në Universitetin e Idaho, kreu një studim në internet të më shumë se 1.000 të rriturve amerikanë në 2017.

“Besimi te ekspertët mjekësorë qeveritarë i bën njerëzit më të predispozuar të jenë pozitivë për vaksinimet,” tha Justwan Healthline për rezultatet.

Njerëzit që nuk besojnë ekspertët mjekësorë mund të kenë një përshtypje më pozitive të vaksinimit nëse ata ishin një epidemie.

Përveç kësaj,  Justwan beson se të folurit me një pediatër mund të jetë thelbësore për të ndryshuar mendjen e prindërve për vaksinimin.

“Ende ka hezitim,” tha ai. “Disa prindër po ndryshojnë mendje, por është e vështirë të dihet se kush po e ndryshon mentalitetin për shkak të ndryshimeve institucionale.” Ai vuri në dukje rregullore që ndryshojnë nga shteti që ndikojnë në këto vendime.

Hezitimi dhe refuzimi i vaksinës

Dr. Daniel Salmon, një profesor në Baltimore, Maryland, tha që studimi thekson çështjen e hezitimit ndaj vaksinave më shumë sesa për rastet kur njerëzit janë rreptësisht kundër vaksinave.

“Këta prindër kanë tendencë të nënvlerësojnë rreziqet e sëmundjeve dhe të mbivlerësojnë rreziqet e vaksinave,” tha Salmon.

Disa prindër mund të vonojnë vaksinat, por prindërit priren t’i përgjigjen mirë rekomandimeve nga pediatrit.

Ekzistojnë vetëm rreth 1 deri në 3 për qind e prindërve që janë kundër vaksinave që i lënë fëmijët të pavaksinuar.

“Ky grup prindërish është gati e pamundur të ndryshojë mendje sepse është bërë pjesë e normës së tyre kulturore refuzimi i vaksinave ose ata kalojnë pjesën më të madhe të kohës së tyre duke folur me prindër të tjerë që kanë mendime të njëjta dhe mbështesin besimin e njëri-tjetrit fuqimisht se vaksinat shkaktojnë më shumë dëm sesa bëjnë mirë”.

Shumë prej prindërve që hezitojnë mund të bëjnë më shumë bisedime ose të negociojnë për vaksina që presin derisa fëmija i tyre të rritet, duke zgjedhur që t’i bëjnë më vonë disa vaksina, por jo të gjitha.

Mjekët dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor mund të bëjnë më shumë për të edukuar këtë grup dhe të dëgjojnë se si prindërit ndjehen rreth vaksinave.

Perceptimi ynë ndaj bindjes së tyre?

Besimi në autoritetet e shëndetit publik ka një ndikim në qëndrimet dhe nivelet e vaksinimit.

Është shumë e vështirë të ndryshosh bindjen e njerëzve pasi ata e kanë krijuar një të tillë. Ndikimet pozitive mund të jenë më shumë në rastet kur prindërit informohen ndërsa janë duke formuar pikëpamjet e tyre dhe jo pasi t’i kenë formuar ato.

Dr. Salmon tregon se si një shpërthim lokal i fruthit ndikoi në normat e vaksinave në Minesota 2 vjet më parë. Vaksinimet për fruthin kaluan nga rreth 2,000 në javë në më shumë se 10,000 në javë gjatë shpërthimit të fruthit.

Para shpërthimit, kjo ishte vaksina kryesore që refuzohej derisa të ndodhte shpërthimi.

Parandalimi i më shumë epidemive

Shtetet nuk duhet të dëshmojnë më shumë shpërthime të epidemive në mënyrë që më shumë njerëz të vaksinohen.

Ende ka ngurrim për vaksinimin por njerëzit janë gjithnjë e më shumë duke folur në mbështetje të vaksinave.

Mjekët këmbëngulin se ka informacione të rremë në mediat sociale rreth vaksinave që duhen hequr.

Shumica e prindërve që janë në mëdyshje për vaksinat po përpiqen të bëjnë atë që është më e mira për fëmijën e tyre, dhe mund të mërziten nga sasia e dezinformatave në internet dhe në mediat sociale në veçanti.

Lexo edhe: Temperatua pas vaksinimit, sa zgjat dhe si ta trajtojme?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

I dashur fëmija im i...

I dashur fëmija im i dytë! Ti erdhe në këtë botë duke bërtitur. Ti ishe shumë më i emocionuar se motra jote e madhe dhe unë nuk isha gati. Unë...

Vajza ime do më shumë...

Kam arritur një tjetër moment të prindërimit sot kur vajza ime gati 3-vjeçare deklaroi se nuk më pëlqente mua. Këto fjalë mu përplasën si thikë në zemër - ishte hera...

Fëmijë i vetëm “më mirë”...

Jo rrallë ndodh që prindërit me një fëmijë (aq më tepër kur ky fëmijë i ka mbushur 3-4 vjeç) të përballen me pyetjen se kur do ta bëjnë fëmijën tjetër....

Dashamirëse sikur të ishte vajza...

Dita e sotme ka qenë e mbushur me emocion jo vetëm për nxënësit që i rikthehen shkollave dhe ata që shkojnë për herë të parë, por edhe për prindërit e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X