Ja cfare karakteri do te kete nje femije i rritur nga nje baba i stresuar

0 0

Kemi folur shpesh për rëndësinë e stabilitetit emocional të nënës në rritjen e fëmijës, qoftë gjatë shtatëzanisë edhe pas saj. Por edhe roli i babait nuk duhet të lihet në “errësirë”. Ja çfarë thonë studimet e kryera në universitetin e shtetit të Miçiganit në lidhje me këtë.
Janë analizuar më shumë se 700 familje
Studimet kanë përfshirë 700 familje, duke vendosur në qendër të studimit figurën e babait. Atyre ju është bërë një numër i caktuar pyetjesh për të përcaktuar nivelin e tyre të stresit dhe ankthit, si edhe marrëdhënien e tyre me fëmijën. Është vënë re se ankthi dhe stresi i babait ka ndikim edhe në zhvillimin njohës si edhe atë gjuhësor të fëmijës, sidomos gjatë 2-3 viteve të para të jetës.
Efekte të ndryshme tek vajzat dhe djemtë
Stresi i babait perceptohet ndryshe nga vajzat dhe nga djemtë, dhe konkretisht djemtë e ndiejnë më shumë gjendjen e keqe të babait dhe kjo vihet re kryesisht në të folur.
Rëndësia e të dy prindërve
Fëmijët kanë nevojë për udhëheqjen e prindërve, të cilët luajnë një rol shumë të rëndësishëm në formimin e tyre. Pra nuk duhet të nënvlerësojmë rëndësinë e nënës. Marrëdhënia që duhet të krijohet mes prindërve dhe fëmijëve duhet të jetë e bazuar tek harmonia dhe qetësia. Investoni sa më shumë për ta bërë atë të funksionojë në mënyrën e duhur.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X