Ja cfare i shkakton kontraksionet e lindjes

0 0

Një studim i kohëve të fundit që është bërë nga skuadra mjekësore e shkollës “Biomedical Sciences” e Monash University Helena Parkington, ka sjellë dinamika të reja në lidhje e kontraksionet e lindjes. Sipas saj si edhe disa studiuesve të tjerë, në organizmin e gruas ekziston një proteinë e cili është përgjegjës për mbajtjen nën kontroll të kontraksioneve uterine gjatë shtatëzanisë, kjo deri në momentin kur duhet të ndodhë lindja.
Proteina që shkakton kontraksionet uterine
Faktori përgjegjës për këtë është proteina hERG, e cila mund të bahet aktive nga mbajtja nën limitet e duhura e peshës trupore gjatë shtatëzanisë. Nëse gruaja merr një peshë shumë të madhe, kjo proteine nuk do të aktivizohet dhe për pasojë kontraksionet uterine mund të shfaqen para kohës së parashikuar për lindje.
Rëndësia e studimit
Ky përfundim ka një rëndësi të madhe për të mbajtur nën kontroll rrezikun e një lindje të parakohshme. Kjo është një arsye shumë e rëndësishme që gruaja të ndjekë një dietë të shëndetshme gjatë 9-të muajve të shtatëzanisë si edhe të jetë fizikisht aktive në jetën e përditshme, kjo me përjashtim të disa rasteve specifike kur mjeku ka udhëzuar të veprojë ndryshe.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X