Ja cfare do te beje mamia me gruan pas lindjes

0 0

Prisni të sillni në jetë fëmijën tuaj? Ja cilat janë veprimet që bën mamia pasi bebi juaj ka dalë nga uterusi.

  1. Pret kordonin ombelikal. Në disa vende të botës në këtë proçes kaq të vecantë merr pjesë edhe babai i fëmijës.
  2. Bebi kryen testin e Apgarit. Këtu bëhet fjalë për vlerësimin e ngjyrës së lëkurës, rrahjeve të zemrës, frymëmarrjes, tonit të muskujve dhe relfekseve.
  3. Ndihmon në daljen e placentës. Lindja nuk përfundon me daljen e fëmijës, por me daljen e placentës (faza e tretë e lindjes).
  4. Ekzaminon plaçentën. Kjo për të vërtetuar që asnjë pjesë e saj nuk ka ngelur brenda uterusit. Ajo gjithashtu kontrollon ngjyrën e saj dhe pozicionin e kordonit ombelikal.
  5. Inkurajon kontaktin lëkurë me lëkurë. Momenti më i rëndësishëm që do të favorizojë edhe ushqyerjen me ekskluzive me gji.
  6. Peshon beben. Ky është gjithashtu një moment me rëndësi edhe për ditët në vazhdim në mënyrë që të bëhet vlerësimi i peshës që do të fitojë bebi juaj me rritjen.
  7. Numëron gishtat e duarve dhe të këmbëve. Sigurohet që ata nuk kanë nevojë për kudjes të veçantë.
  8. Bën qepjen (epiziotominë). Sigurisht që kjo do të ndodhë nëse ju keni nevojë për të.
  9. Plotëson dokumentat. Në to shënohen të gjitha të dhënat e bebes dhe të nënës.
  10. Ju sjell një vakt. Kjo do të jetë pjesa më e mirë e pas lindjes. Në përgjithësi (jo në të gjitha spitalet), mamia ju sjell një tost dhe ç Ky është ushqimi më i përshtatshëm për ju.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X