loading

Ishemia në shtatzani, rastet kur jeni nën rrezik

0 0

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet.

Të rralla, por serioze

Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është “vetëm” 26 raste nga 100,000, por ajo që shqetëson ekspertët është rritja e ndjeshme me 54% e goditjes gjatë shtatzanisë që është regjistruar në kohët e fundit 10 vjet. Një grup studiuesish nga Spitali dhe Universiteti i Peruxhias ka studiuar literaturën dhe arriti në përfundimin se rreziku absolut i hemoragjisë intrakraniale të lidhur me shtatzëninë vlerësohet në 12.2 nga 100,000, por që lidhet me rrezik të lartë të vdekjes ose paaftësi të përhershme si për nënën ashtu dhe për fetusin.

Muaji i tretë është më i rrezikuari

90% e hemorragjive cerebrale ndodhin gjatë periudhës së gestacionit, me më shumë se 50% në tremujorin e tretë, ndërsa 8% ndodhin gjatë lehonisë dhe 2% gjatë lindjes: kjo ndodh sepse gjatë shtatzanisë vëllimi i gjakut të dalë nga zemra gjatë një minute mund të rritet, dhe nga fillimi i tremujorit të tretë deri në lindje kjo rritje mund të shkojë deri në 60%.

Vëmendje ndaj presionit të lartë të gjakut

Shumica e ishemive në shtatzani shoqërohen me hipertension ose eklampsi: me sindromën e fundit rreziku rritet me 24.7% dhe vazhdon për 12 muajt pas lindjes. Gratë që janë duhanpirëse dhe mosha e përparuar e nënës (mbi 35 vjeç), nëse mbajnë faktorë rreziku shtesë, siç janë hipertensioni, sëmundja vaskulare dhe koagulopatitë, janë më të rrezikuara. Këto episode zakonisht ndodhin te gratë që kanë faktorë specifikë të rrezikut që mund të theksohen nga shtatzënia.

Parandalimi është thelbësor

Menaxhimi i ishemisë në shtatzani është i vështirë, sepse nëse nga njëra anë ndërhyrja farmakologjike është thelbësore, nga ana tjetër është e nevojshme të mbani mend toksicitetin e mundshëm të barnave te fetusi. Është e rëndësishme që çdo grua në pritje të jetë në dijeni të faktorëve të rrezikut. Duhet të mbani nën kontroll peshën, të ndaloni pirjen e duhanit, të kryeni ushtrime dhe të ndiqni një dietë të shëndetshme. Për problemet që lidhen me faktorët jo të modifikueshëm (të tilla si mosha, historia familjare, prania e patologjive të njohura), është mirë të konsultoheni me specialistin.

Lexo edhe: Rreziqet nëse e teproni me ushqimin gjatë shtatzanisë

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

Shtatzania përveçse është një nga periudhat më magjike dhe më të rëndësishme të jetës së një gruaje, ajo është edhë një nga fazat ku përkushtimi, ndërgjegjësimi dhe qetësia duhet të...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Mjekët nuk u dhanë shpresa,...

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e...

Pro dhe kundër epiduralit, ç’mendojnë...

Duke qenë mjeti "mrekullibërës" që premton të favorizojë një kontroll më të mirë të dhimbjes dhe mundëson që gruaja njëkohësisht të ndiejë kontraksionin, epidurali nga shumë gra por edhe mjekë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X