Instrumentat muzikore, me i miri per femijen tuaj…

0 0

Nëse keni dëshirë që fëmija juaj të fillojë të marrë mësime muzike atëherë sigurisht duhet që edhe të zgjidhni instrumentin e duhur muzikor. Sipas menaxherit të bandës muzikore “Ron Chenoweth”, Ken Stanton, duhet të përpiqeni që t’i jepni sa më shumë leksione muzike fëmijës tuaj, dhe pse jo të jenë në lidhje me një instrument që do t’i sigurojë atij pozicionimin në qendër të bandës.

Instrumentat më të mirë për fëmijën

Një alternativë e mirë sipas Ken do të ishte marrja e mësimeve të flautit, pasi ata zakonisht pozicionohen në qendër të bandës, pa harruar edhe instrumentat si saksofoni dhe tromba. Një nga këto instrumenta do t’ju hapë rrugën për të qënë lider të një bande xhazi ose “show band”.

Si ndikon trupi i fëmijës tek përzgjedhja e instrumentit

Fiziku është një karakteristikë që e përcakton më mirë se cili është instrumenti më i përshtatshëm për fëmijën. Për shembull një fëmijë i shkrutër do të ishte më i përshtatshëm për një mësim trombem dhe jo fagoti.

Rëndësia e personalitetit të fëmijës

  • Oboe (instrument i ngjashëm me fagotin). Një tipar i rëndësishëm për të zotëruar këtë instrument shumë të ndërlikuar është inteligjenca mbi mesataren.

  • Tuba. Një instrument perfekt për fëmijët me buzë të trasha.

  • Tromba. Dhëmbët e parë të fëmijës duhet të jenë të barabarta.

  • Violina. Fëmijët mund të fillojnë ta luajnë nga mosha 2-3 vjeçare. Kjo është konsideruar si një instrument universal.

  • Piano. Gishtat duhet të jenë të gjatë dhe duart e mëdha. Ai duhet të jetë gjithashtu edhe nje mendimtar i mirë, si edhe tepër kureshtar e analitik.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X