Infertiliteti, disa keshilla per te gjithe burrat

0 0

Në gjysmën e rasteve të infertilitetit në çift origjina është mashkullore, dhe diçka e tillë mund të vërtetohet me anën e një vizite tek mjeku androlog për të bërë analizë të lëngut seminal ose urolog.

Mungesa e informacionit

Meshkujt nuk kanë shumë njohuri në lidhje me faktorët që mund të shkaktojnë infertilitet tek ata, dhe për këtë asrye kemi sjellë 6 rregullat që ata duhet të ndjekin për të parandaluar një problem të tillë.

  1. Reduktoni yndyrnat: nëse ndodh e kundërta do të ulet përqëndrimi i spermatozoidëve. Ndërsa omega-3 favorizon morfologjinë normale të spermatozoidëve. Është e rëndësishme të konsumohen ushqime pa përmbajte pesticidesh.
  2. Mbani nën kontroll peshën trupore: obeziteti ul nivelet e testosteronit, duke çrregulluar cilësinë dhe sasinë e lëngut seminal.
  3. Mos pini duhan: duhani do të ulë lëvizshmërinë e spermatozoidëve si edhe do të shkaktojë anomali tek ata.
  4. Mos e teproni me alkoolin: abuzimi me alkoolin është diçka helmuese për testikujt. Por edhe një konsum i përhershëm edhe pse në sasi të vogla mund të ndikojë negativisht në fertilitet.
  5. Mos e teproni me aktivitetet sportive: probleme do të ketë kryesisht nëse merren androgjenë për të përmirësuar veprimtarinë, gjë e cila ndrydh spermatogjenezën dhe ul volumin e testikujve. Efektet e pezullimit të marrjes së androgjenëve vihen re pas rreth 2 vjetësh.
  6. Mos konsumoni drogë: duke filluar që nga marijuana. Të gjitha drogat ndikojnë negativisht në cilësinë e spermës dhe jetëgjatësinë e spermatozoidëve.

Kini parasysh se një vizitë e bërë tek mjeku mund të kapë në kohë një problem të mundshëm dhe për pasojë zgjidhja të jetë më efektive dhe e shpejt


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X